Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Скільки Вам років?
  до 13
  14-17
  18-23
  24-29
  30-39
  40-50
  більше 50
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Священномученик Олександр (Петровський), архієпископ Харківський

  Священномученик Олександр (Петровський), архієпископ ХарківськийОлександр (Петровский) народився 23 серпня 1851 року в м. Луцьку у родині диякона. Закінчив 4 класи Волинської Духовної Семінарії, служив учителем народної школи. Рано втративши батьків, вів розсіяне життя.
  Одного разу у сні йому з’явилася покійна мати і сказала: «Залиш це життя і йди у монастир». Це видіння так вплинуло на молоду людину, що він різко перемінив спосіб свого життя і, дійсно, прийняв чернечий постриг у Москві, у Донському на честь ікони Божої Матері монастирі. Це відбулося в 1900 році. Незадовго був висвячений на ієродиякона і ієромонаха, а потім призначений намісником Донського монастиря зі зведенням у сан архімандрита.

  З 1903 року він став економом і скарбником Туркестанського архієрейського будинку, членом туркестанської вчительської Ради, консисторії й імператорського Палестинського товариства. У 1906 році призначений скарбником Жировицького Успенського монастиря, у 1910 році переведений настоятелем Лубенського Спасо-Преображенського монастиря.
  У 1911 році після прославляння святителя Іоасафа Білгородського отець Олександр організував хресний хід у Білгород, в якому брало участь кілька сотень людей з Лубенського монастиря.
  У грудні 1917 року тільки що обраний на Всеросійському Помісному Соборі Російської Православної Церкви Святійший Патріарх Тихон призначив архімандрита Олександра настоятелем Свято-Успенського Псково-Печерського монастиря. У своїх проповідях він відкрито засуджував більшовиків і після відходу німецьких військ залишив обитель.
  З 1919 року отець Олександр стає настоятелем скитської церкви колишнього Козельщанського Різдва Богородиці жіночого монастиря Полтавської губернії. Обитель була тоді багатолюдною і багатою, мала прекрасний храм, друкарню, іконописну майстерню. Служили там, знайшовши пристановище після закриття церков, дванадцять священиків.
  «Забути не можна,– пише свідок,– як вони співали акафіст Життєдайного Гробу. Могутнім хором лунав приспів: Радуйся, Життєдайний Гробе, з тебе Христос Воскрес. Були між ними чудові люди – подвижники, співаки, проповідники».
  Коли стало дуже важко монастирю від різних репресій, частина сестер – до п’ятидесяти чоловік – перемістилася за ріку Псел, де утворився скит. Духівником його і став отець Олександр. Він мав прекрасний тенор, любив співати сам і вмів надихнути народ на загальний спів. «Співайте всі!»,– звертався архімандрит Олександр до народу,– і вся маса, що молилася, підхоплювала основні молитвоспіви чи службу літургії. Богослужіння відбувалося істово, за уставом, всеношна тяглася не менше чотирьох годин і проходила з величезним піднесенням.
  Уже був закритий Козельщанський монастир і всі храми поблизу. Старості одного з них удавалося якийсь час за превелику силу відстоювати скит, і туди збиралася маса народу з усієї округи. Але в 1932 році і скит також закрили.
  Тоді отець Олександр виїхав до Києва і 30 жовтня 1932 року був хіротонісований у єпископа Уманського, вікарія Київської єпархії, а 25 серпня 1933 року призначений єпископом Вінницьким.
  У 1934 році владика Олександр стає членом Тимчасового Патріаршого Священного Синоду при Заступнику Патріаршого Місцеблюстителя митрополиті Сергії (Страгородським), з 20 травня 1937 року призначений архієпископом Харківським.
  До цього часу в Харкові діяв усього лише один храм Канонічної Православної Церкви – на честь святителя Николая, єдиний не тільки в Харкові, але і по всій Харківській єпархії. (Всі інші храми були насильницьким способом захоплені обновленцями і самосвятами, старанням останніх, священно-служителі, віддані Канонічній Церкві, були репресовані і більшість з них знищені).
  Владика Олександр швидко заслужив загальну любов віруючих. Був він людиною незвично живою, товариською, лагідною, а разом з тим такою, яка вміла свою стійкість сполучити з дивною витримкою, що виявлялася в усьому. В цьому храмі владика Олександр постійно священнодіяв і своїм архіпастирським ревним словом зігрівав і зміцнював боголюбивий православний народ стояти на життя і смерть за чистоту Святого Православ’я.
  Церква знаходилася на околиці, і народ міг збиратися туди без особливого побоювання. Збиралися звідусіль.
  Представники влади запропонували архієпископу Олександрові поділити храм з обновленцями, щоб в одну неділю служив архієпископ Олександр із православним кліром, в іншу – обновленці. Паства була категорично проти обновленців, і, щоб уникнути зіткнення, владика Олександр запропонував поділити храм: віддати обновленцям один з його бокових вівтарів. Для цього відділення потрібна була стіна, яку через два тижні спорудили.
  В обновленському храмі майже нікого не було, зате православний відвідувало стільки народу, що причащання продовжувалося по кілька годин. Сповідь, звичайно, була загальною (при великій кількості сповідників). Кінчалося причащання о п’ятій годині вечора,– і треба було до вечерні зробити кілька десятків хрещень: вісімдесят, дев’яносто, а то і до ста двадцяти. Приїжджали люди з далеких місць і терпляче простоювали довгі служби.
  А яке панувало піднесення – передати неможливо, який спів – забути не можна! Владика вмів надихати піснеспіви від усього серця. Піклуючись про богослужіння, церковний спів, владика Олександр умів передати свою любов парафіянам. Під час співу єктеній: “Подай, Господи”,– владика говорив: “Так ви ж і людину не будете так просити, щоб він вам подав, хіба так холодно просять? Співайте всі!”
  Як для багатьох православних ієрархів того часу, і для владики Олександра наступив фатальний день – засвідчити свою вірність Христу і Його Святій Церкві мученицьким сповідуванням.
  28 липня 1938 року архієпископа Олександра арештували НКВД Харківської області по підозрі в контрреволюційній пропаганді й агітації, нібито, як учасника антирадянської церковної організації, і ще він звинувачувався в шпигунстві на користь Польщі.
  17 червня 1939 року військовим трибуналом Харківського військового округу Владику Олександра засудили до 10 років тюремного ув’язнення.
  5 січня 1940 року вирок відмінили і справу повернули на дослідування, але в травні того ж року владика Олександр помер у тюремній лікарні. Про його страждання в тюремних катівнях і про мученицьку кончину лише одному Богу відомо.
  Наступного дня в міський судово-медичний морг був доставлений труп старого з документом, у якому зазначене прізвище Петровський, з розпорядженням поховати.
  Незабаром, однак, була отримана вказівка повернути цей труп у в’язницю, бо працівник моргу, що служив іподияконом у владики Олександра, і воротар, що згодом став священиком, відразу впізнали, де дійсно владика; і у в’язницю відправлені останки іншої людини з документами архієпископа, а тіло владики Олександра вивезли з моргу.
  Уночі іноки і близькі шанувальники облачили його в архієрейські ризи, зробили відспівування і з благоговінням поховали на Залютинському цвинтарі міста Харкова осторонь від загального місця поховання, позначивши могилу особливим знаком.
  У добрій пам’яті православних харківчан архієпископ Олександр залишився ревним архіпастирем і захисником Святої Православної Церкви, що перебував безперестану в молитовному подвигу і клопотанні перед Богом за порятунок Святого Православ’я.
  У 1991 році архієпископ Олександр реабілітований.
  22 червня 1993 року визначенням Синоду Української Православної Церкви прославлений, як місцевошанований Святий Харківської єпархії; 2000 року прилучений до лику загальнорусьх святих. Мощі святого перенесені у Свято-Благовіщенський Собор міста Харкова і встановлені на особливому місці для молитовного поклоніння боголюбивого православного народу Харківщини, що глибоким благоговінням як свого Небесного заступника, почитає, поряд зі святими мощами Святителя Афанасія Царгородського Чудотворця і Святителя Мелетія архієпископа Харківського й Охтирського.
  Пам’ять священномученика Олександра вшановується 1 червня (або 24 травня), а також у 4-ту неділю після П’ятидесятниці в Соборі Псково-Печерских святих. Боголюбивий православний народ придбав нового молитовника і заступника перед Богом, пам’ять якого в продовженні стояння за віру своїх дідів і прадідів свято шануватиметься з роду в рід.


  Пам'ять - 24 травня (новий стиль).

  З книги прот. Віктора Малика «Волинський патерик»

  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com