Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Скільки Вам років?
  до 13
  14-17
  18-23
  24-29
  30-39
  40-50
  більше 50
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Преподобний Лаврентій Чернігівський

  Преподобний Лаврентій Чернігівський1993 року схиархимандрит Лаврентій Чернігівський (Проскура Лука Овсійович, 1868 -1950) був зарахований до сану святих у чині преподобного. Церква прославила давно вже всенародно шанованого святого, праведність якого Господь ще за життя знаменував благодатними дарами зцілень тілесних і душевних недуг по молитовному проханні, передбачення, смирення й любові. Чудотворні і цілительні мощі угодника Божого Лаврентія перебувають нині у Троїцькому соборі міста Чернігова.

  Схиархимандрит Лаврентій (в миру Лука Евсеєвич Проскура) народився в 1868 році в селі Карильске Кролевецького повіту Чернігівської губернії. Батько і мати були глибоко релігійні люди і дітей виховували у вірі в Бога. Лука навчався у початковій земській школі, був дуже здібним. У 13 років він закінчив школу і був залишений помічником вчителя. З дитячих років Лука регулярно ходив до церкви, мав чудовий слух, співав у церковному хорі. Одного разу будучи у Коропі, він познайомився з надзвичайною людиною - колишнім регентом імператорського хору, уродженцем цих місць, який відразу оцінив здібності юнака і став навчати його регентському мистецтву. Тут же він освоїв гру на скрипці. Близько року провів Лука в Коропі. Після повернення додому він стає регентом свого сільського хору.

  Сім'я жила бідно. Лука навчається шиття і своєю працею починає заробляти, щоб допомагати родині. До 17 років він став чудовим кравцем, так що замовників у нього було завжди багато. У цей час померла мати, і Лука вирішив піти у монастир. Але старший брат Варфоломій наполіг, щоб він не залишав сім'ю. Важко було Луці відхилити свій твердий намір, але він змирився. Зі своїм другом юності Симеоном Лука ходив пішки до Києва до о. Йони, щоб він благословив отримати духовну освіту. Але о. Йона сказав їм: "Ваша семінарія при вас" - і не благословив. Разом же з Симеоном Лука їздив на Афон. Після наполегливих прохань Симеон був прийнятий до числа братії Афонського монастиря. А Луці один з афонських старців сказав: "Їдь у Батьківщину, ти там потрібен будеш". Так він і вчинив, повернувся додому.

  Невдовзі молодого талановитого регента запросили керувати хором Рихлівського Микільського монастиря.До співів в Рихлівському монастирі стали залучати не тільки тих, хто молиться, часто регенти з інших місць спеціально приїжджали послухати хор, який здобув чималу популярність. Єпископ Чернігівський Антоній (Соколов), об'їжджаючи єпархію, відвідав Рихлівський монастир і залишився дуже задоволений співом. Після приїзду до Чернігова владика послав настоятелю припис направити регента Луку Евсеевича в Чернігівський Троїцький архієрейський будинок для керування хором. Так, приблизно в 1905 році Лука переїхав до Чернігова, де пройшло все його подальше життя.

  У 1912 році, на 45-му році життя, Лука був пострижений у чернецтво з ім'ям Лаврентій. Через два роки він був висвячений у ієродиякона, а в 1916 році - в сан ієромонаха. У 1928 році за визначенням екзарха України митрополита Михайла зведений в сан архімандрита. У 1923 році в Києві о. Лаврентій був таємно пострижений у схиму лаврським схиігуменом Гавриїлом. До самого закриття монастиря в першій половині 20-х років о. Лаврентій незмінно був регентом хору, уставщиком і завідував монастирським книгосховищем.

  Поступово зростав і духовний авторитет о. Лаврентія. Він був суворим послідовником Православного віросповідання. До нього прагнули і прості люди, і чернігівська інтелігенція. Приїжджі швидко дізнавалися, що в Троїцькому монастирі є духівник високого життя, і раді були до нього потрапити. Його велелюбний, дар розсудливості, дар прозріння залучали не тільки мирян, а й багатьох духовних осіб, чернігівські єпископи дуже дорожили його судженням.

  Коли закрили монастир, отець Лаврентій оселився в маленькому бідному будиночку. Богослужіння здійснював у невеликому Ільінінськом храмі. Так минуло 20 років. Настав час, коли закрили і цей храм. Позбавлений можливості в храмі прославляти Бога співом, о. Лаврентій ніколи не залишав покладеного правила церковної молитви. Дбайливо зберігав він богослужбові книги і велику нотну бібліотеку. І коли його запитували: "Хіба ноти ще знадобляться?" - Незмінно відповідав: "Звичайно, будемо ще читати і співати".

  Під час Великої Вітчизняної війни, в період окупації Чернігова, було дозволено відкрити Троїцьку обитель. За покликом старця зібралися послушниці, просто віруючі люди, і приступили до відновлення обителі. Люди працювали самовіддано і вже в день Архістратига Михаїла 21 листопада 1941 відбулося перше богослужіння в церкві Феодосія, розташованої під Троїцьким собором. А в 1942 році був освячений і головний престол Троїцького собору. На хори піднявся дивний старець, і величний храм оголосив злагодженим співом. Зазвичай регенти диригують, стоячи обличчям до хористів і, виходить, спиною до іконостаса, якщо хори влаштовані в західній частині храму. Але о. Лаврентій завжди був звернений обличчям до вівтаря, а співочі розташовувалися симетрично півколом по обидві сторони, він же був в центрі.

  Моральна чистота, духовна висота, невичерпна любов до людей викликали незвичайну прихильність до нього в кожному, хто хоч раз у житті удостоївся побачити його. Любов батюшки була особлива, що не знала пристрасті, не дивилися на обличчя, на душевні якості. Він любив всіх і виявляв це почуття привітністю, увагою, порадою. Отець Лаврентій був великим психологом, він знав духовний світ людини у всіх його проявах і в самих найтонших відтінках. Кожний від нього йшов зігрітий християнською любов'ю, підбадьорений, з повним спокоєм на душі. Непоодинокими були випадки, коли о. Лаврентій запобігав біді, рятував людей від смерті.

  Що вражало у дарові о. Лаврентія? Чітка, певна відповідь на всі сумніви і питання. І коли одного разу близький до нього чоловік наважився запитати: "Батюшка, звідки ви знаєте, що потрібно відповісти кожному, хто звертається до Вас, і завжди це буває правильне рішення?" Він відповів: "На думку вважає Бог, і відповідь у сказаному відразу".

  Помер схиаpхімандpіт Лаврентій 19 (6) Січень 1950. Чин поховання очолював єпископ Яків. За рішенням владики місцем упокоєння була визначена усипальниця під Троїцьким собором, де покояться сім архієреїв. До закриття монастиря (у вересні 1962 року) у храмі регулярно відбувалися панахиди по спочившому. Чернігівські архієреї вважали своїм обов'язком і честю помолитися біля могилки великого старця. Після ліквідації монастиря доступ до усипальниці був закритий. Минуло 26 років. Настав час, коли знову прочани мають можливість поклонитися могилі о. Лаврентія.

  Пам'ять преподобного Лаврентія Ченігівського відзначається 11 січня

  Перекладено з days.pravoslavie.ru.  Храм Усіх Українських Святих і Львівське молодіжне православне братство "Нев'янучий Цвіт"
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com