Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
  так
  ні
  святкую день Валентина
  а що це за свято?
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  День сім'ї, любові і вірності. День Петра і Февронії Муромських - ПРАВОСЛАВНИЙ ДЕНЬ ЗАКОХАНИХ 8 ЛИПНЯ

  День сім'ї, любові і вірності. День Петра і Февронії Муромських - ПРАВОСЛАВНИЙ ДЕНЬ ЗАКОХАНИХ 8 ЛИПНЯ

  Любов буває різна. Якщо ми говоримо про те, що найчастіше мається на увазі під любов'ю, - про любов-пристрасть, то з цим, звичайно, зовсім не до Петра і Февронії, а, скажімо, до Трістана та Ізольди і до роману про них. Любовний напій - прекрасна метафора цієї пристрасті, від якої "зносить дах" настільки, що все інше не просто втрачає сенс і значення, але й фактично перестає існувати. З нею неможливо боротися: вона не призначалася йому, як і він - їй, вона заміжня за іншим, як і він одружений на іншій, але в усьому світі для нього є тільки вона, як і для неї - тільки він. Ця пристрасть може тривати все життя (а може бути - і ще довше), але недарма вона показана як гріховна: на її основі практично неможливий сімейний союз. Вона самоціль і самоцінність, але в цьому і її головна слабкість.

  "Повість про Петра і Февронію" скоріше говорить про любов-призначення. Умова Февронії - це не прагматична спроба не втратити свій шанс і отримати максимальну вигоду для себе з ситуації, що склалася, а знання власного призначення. Февронія з самого початку знає не тільки те, що Петро спробує її обдурити, але і те, що в кінцевому рахунку вона стане його дружиною. Тому що вона призначена йому, а він - їй.

  Вигідний цей шлюб, схоже, в набагато більшій мірі, князю Петру. Якщо, звичайно, розуміти під вигодою не поліпшення соціального становища, а духовне вдосконалення. Недарма вся перша сцена Петра і Февронії є яскравою метафорою покаяння: кров змія (= диявола), потрапивши на Петра, приносить йому хворобу (= гріх). Це виявляється в гріховній роздвоєності свідомості Петра (він думає одне, але говорить інше). Саме тому зцілення Петра виявляється не остаточним, і від того, що гріх не зжитий повністю (= непомазаний струп), хвороба знову заволоділа його істотою.

  Другий прихід Петра до Февронії демонструє необхідні ознаки щирого покаяння (сором у скоєному обмані і тверду рішучість більше не чинити таким чином), після чого тільки й можливе остаточне зцілення (= звільнення від гріха).

  Надалі ж саме Февронія допомагає Петру подолати спокусу владою (спонукаючи залишити муромський княжий стіл заради того, щоб вчинити по Євангелію), а заодно - між справою і мимохідь - блискуче усуває муромську боярську опозицію.

  Кохання-призначення (на відміну від любові-пристрасті) якраз і проявляє себе в такому гармонійному взаємному служінні (і взаємному доповненню). Вона дозволяє співіснувати без тяжких потрясінь і без ефектних сцен. На відміну від любові-пристрасті, що долає розлуку, часто змітаючи все на своєму шляху, любов-призначення в принципі не припускає розлуки. Дві частинки світобудови, призначені один одному, так міцно входять в співпадаючи один з одним пази, утворюючи єдине ціле, що розлучити їх не може ніяка сила: ні муромські бояри, ні сама смерть.

  Одночасна смерть - настільки ж яскрава ознака цієї єдності в любові. Начебто, це інваріант традиційного казкового фіналу "вони жили довго і щасливо і померли в один день". Але в той же час це важлива складова любові-призначення. Характерно, що Трістан та Ізольда вмирають все-таки не зовсім одночасно, а один за одним. Трістан та Ізольда поховані в різних могилах (= знову розлучені), але гілка терну з'єднує ці могили (все-таки залишається питання, долається чи таким способом ця остання розлука або, навпаки, з особливою силою підкреслюється і констатується). Тіла Петра і Февронії намагаються покласти в різні труни, але зробити з ними те ж саме, що зробили з Трістана та Ізольду - поховати в різних могилах - виявляється неможливим, і без всяких питань і сумнівів у вічність вони йдуть разом ...

  Анна Архангельська

  8 липня - ПРАВОСЛАВНИЙ ДЕНЬ ЗАКОХАНИХ
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com