Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Коли Ти святкуєш Жіночий день?
  у Неділю жінок-мироносиць
  8 березня
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Справжня дружба

  Людині властиво помилятися. Як часто ми називаємо друзями тих, хто друзями не є. Як важко зустріти на цій землі справжнього друга, і яка це праця - зберегти і примножити справжню дружбу! Пропонуємо читачеві поміркувати про це разом з філософом Іваном Ільїним. Перед нами - фрагмент його книги «Співаюче серце».

  Справжня дружба


  У кожного з нас бувають в житті такі часи, коли природна, від природи дана нам самотність раптом починає здаватися нам тяжкою й гіркою: відчуваєш себе всіма покинутим і безпомічним, шукаєш друга, а друга немає ... І тоді здивовано і розгублено питаєш себе: як же це так могло статися, що я все життя любив, бажав, боровся і страждав, і, головне, служив великій меті - і не знайшов ні співчуття, ні розуміння, ні друга? Чому єдність ідеї, взаємна довіра і спільна любов не зв'язали мене ні з ким в живу єдність духу, сили і допомоги?..

  Тоді в душі прокидається бажання дізнатися, як же складається життя у інших людей: знаходять вони собі справжніх друзів чи ні? Як же жили люди раніше, до нас? І чи не втрачено початок дружби саме в наші дні? Іноді здається, що сучасна людина рішуче не створена для дружби і не здатна для неї. І врешті-решт неминуче приходиш до основного питання: що ж є справжня дружба, в чому вона полягає і на чому тримається?

  ***


  Звичайно, люди і тепер нерідко «подобаються» один одному і «водяться» один з одним ... Але, Боже мій, як все це мізерно, поверхнево і безпідставно. Адже це тільки означає, що їм «приємно» і «забавно» спільне проведення часу або ж що вони вміють «догодити» один одному ... Якщо в схильностях і смаках є відома схожість; якщо двоє вміють не зачіпати один одного різкими словами, обходити гострі кути і замовчувати взаємні розбіжності; якщо обидва вміють з люб'язним виглядом слухати чужу балаканину, злегка підлеститися, трошки прислужитися, - то от і досить: між людьми зав'язується так звана дружба, яка, по суті, тримається на зовнішніх умовах, на гладко-слизькій «ввічливості», на порожній люб'язності і прихованому розрахунку... Буває «дружба», заснована на спільному пліткуванні або на взаємному обміну скаргами. Але буває і «дружба» лестощів, «дружба» марнославства, «дружба» протекції, «дружба» лихослів'я, «дружба» преферансу і «дружба» алкоголіків. Іноді один бере в борг, а інший дає в борг - і обидва вважають себе «друзями». «Рука руку миє», люди вершать спільно справи і дільця, не надто довіряючи одне одному, і думають, що вони «потоваришували». Але дружбою іноді називають і легке, ні до чого не зобов'язуюче «захоплення», що зв'язує чоловіка і жінку, а іноді й романтичну пристрасть, яка часом роз'єднує людей остаточно і назавжди. Всі ці уявні «дружби» зводяться до того, що люди взаємно сторонні і навіть чужі проходять один повз одного, тимчасово полегшуючи собі життя поверхневим і небезкорисливим зіткненням: вони не бачать, не знають, не люблять один одного, і нерідко їх «дружба» розпадається так швидко і зникає настільки безслідно, що важко навіть сказати, чи були вони раніше взагалі знайомі.

  Люди стикаються один з одним в житті і відскакують один від одного, подібно дерев'яним кулям. Таємнича доля розкидує їх, як земний пил, і несе їх через життєвий простір у невідому далечінь, а вони розігрують комедію «дружби» в трагедії загальної самотності. Бо без живої любові люди подібні до мертвому праху.

  Але справжня дружба проламує цю самотність, долає його і звільняє людини до живої і творчої любові. Справжня дружба... Якщо б тільки знати, як вона зав'язується і виникає. Якщо б тільки люди вміли дорожити нею і кріпити її...

  ***


  На світі є тільки одна-єдина сила, здатна подолати самотність людини; ця сила - любов. На світі є тільки одна можливість вийти з життєвого пилу і протистояти її вихору; це - духовне життя. І ось, справжня дружба - це духовна любов, що з'єднує людей.

  Якщо ми бачимо де-небудь на землі істинну вірність і справжню жертовність, то ми можемо з упевненістю прийняти, що вони виникли з цієї духовної близькості. Дружба властива тільки людям духу: це їх дар, їх надбання, їх спосіб життя. Люди без серця і без духу не здатні до дружби: їх холодні, своєкорисливі «союзи» завжди залишаються умовними і наполовину зрадницькими; їх розважливі й хитромудрі об'єднання тримаються на рівні ринку і кар'єризму. Істинне єднання людей можливо тільки в дусі та в любові.

  ***


  На світі є багато людей, які нічого не знають про істинну дружбу і тим не менш безпорадно тлумачать про неї, і не знаходячи до неї шляху, і не знаючи, як здійснити її, задовольняються земною пристрасною «любов'ю», зазвичай виносячи з неї розчарування і зневіру. Але саме вони повинні дізнатися і відчути, що вони покликані до неї і що вона для них досяжна. Бо найслабший промінь благого бажання, співчуття, дбайливого і чуйного ставлення людини до людини; і найменша іскра духовного обміну, в живій бесіді, в мистецтві, в спільному дослідженні або спогляданні, і кожна спроба разом помолитися єдиному Божеству єдиним зітханням - містить уже початок, зерно справжньої дружби. Сходи починаються вже з першої сходинки; і спів починає свою мелодію вже з першого звуку... І як сумно, якщо життя присікається вже у своєму зерні, якщо сходи обламується на першій ступені, якщо пісня обривається на першому звуці!..

  Тому кожен з нас повинен все життя шукати справжньої дружби, духовно будувати її і любовно берегти.

  Іван Олександрович Ільїн
  Отрок
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com