Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Коли Ти святкуєш Жіночий день?
  у Неділю жінок-мироносиць
  8 березня
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Це - добре

  «Не пізнати Творця із споглядання світу — нічого не бачити в ясний полудень». Свт. Василій Великий

  Достовірно суєтні за природою всі люди... які з видимої досконалості не могли пізнати Сущого і, поглядаючи на справи, не пізнали Винуватця. (Прем. 13, 1)

  Небеса проповідують славу Божу, і про справи рук Його віщає твердь. (Пс. 18, 2)

  Вічна сила Його і Божество, від створення світу через розгляд творінь видні. (Рим. 1, 20)


  У «Точному викладі Православної віри» святий Іоан Дамаскин пише: «Самий склад, збереження і управління істот показує нам, що є Бог, Який все це створив, містить і про все промишляє». Погляду християнина відкритий, немов книга, чудовий світ природи, де «всяке дихання хвалить Господа». Людина здатна пізнавати Бога через гармонію, красу, доцільність, розлиті в світі. Така природна реакція людської душі, яка, згідно з вчителем Церкви Тертулліаном, за природою своєю є християнкою.


  Мій «червоний» диплом червоніє не марно — екзамен з філософії загрожував мені вірним «неудом», а моєму диплому — скромнішим кольором. На щастя, мій друг відповідав так блискуче, що захвату викладача стало на нас двох. Заслужену фарбу сорому на моєму дипломі тепер помилково приймають за незаслужену ознаку «відмінності»...
  Проте, з курсу філософії пригадується, що людина об'єднує в собі біологічне і соціальне. Біологічне — простіше кажучи, наше тіло, — ріднить нас зі всім іншим, що є «живе» і не називається «людина».


  Чим більше людство нагромаджувало знань, тим важче йому ставало відокремити живе від неживого і людини від тварини. Останнє ділення, мабуть, представляє найбільшу складність, але читач отримає більше задоволення, якщо послідує за Веркором в його іскрометних дослідженнях на станицях повісті «Люди або тварини?».
  І живе, і неживе довкола, все, що існує окрім наших не завжди розумних зусиль, прийнято називати словами «світ», «Всесвіт», «універсум», «природа». Матеріалістична філософія визнає наш зв'язок з природою і навіть підкреслює його. З точки зору Православ'я, цей зв'язок також існує — і природа, і ми є творіннями, і створені ми з праху земного. Відмінність в тому, що природа володіє абсолютною унікальністю, а ми творилися за образом і подобою. Остаточно людина виділилася з іншої природи, коли Господь "...вдихнув в обличчя його дихання життя, і стала людина душею живою" (Бут. 2, 7).


  Як не дивно, але досягнення науки часто розглядаються як доказ чогось більшого, ніж ці досягнення дійсно демонструють. Ось, мов, якщо певну сукупність білків об'єднати в ланцюжок, вона сама звивається в спіраль ДНК. Скорочення м'язів викликане роздратуваннями нервових закінчень. Світло має хвилеву природу. Що ж доводить наше розуміння того, як влаштований світ або як «працює» природа? То хіба більш того, що постигнуте невипадково? Збагнення всіляких невипадковостей малює картину світу, підлеглого закономірностям, що сплітаються з безлічі інших закономірностей. Яблуко падає на землю — це діє сила тяжіння! Проте Місяць не валиться на Землю, а Земля на Сонце — значить, сила тяжіння на Землі є лише частиною якогось іншого — усесвітнього — закону тяжіння, яке утримує в рівновазі весь світ.


  Закономірності оточують нас, пізнані і непізнані. Їх об'єднує одна властивість, яка, на мій погляд, відрізняє «натуральну» природу від грубих виробів людини. Всі природні закономірності і їх прояви прекрасні — навіть якщо дивитися на них людськими очима. У Книзі Буття є свідоцтво, що вони були «хороші» і не лише на наш погляд: "І побачив Бог, що це добре" (Побут. 1, 10).


  Створена за образом і подобою Творця, людина теж наділена здатністю творити. Проте, на відміну від Творця, людина не володіє повним знанням і розумінням всіх закономірностей природи, яким протистояти не можна, можна лише слідувати. Natura parendo vincitur — природу перемагає той, хто їй покоряється. Тому людина може незручно спланувати місто, без смаку меблювати житло, коряво написати статтю (або донос), зшити потворний одяг і прикрасити її «директивним бантиком», проте знайти що-небудь подібне в природі важко. Навіть грізні і смертоносні для людини явища природи зачаровують масштабами закладеної в них естетики, викликають «згубний захват». Людина ж, будучи подібністю Творця, може творити лише подібність Його творінь.


  У Європі існує одна-єдина пустеля. Можливо, той факт, що належить вона саме нам, українцям, доводить нашу вибраність (хоча є думка, що у нас «нещасліва географія»). Щоб пустеля не розповзалася, в п'ятдесятих роках її засадили соснами. Рівні ряди дерев однакового зростання тягнуться на кілометри і кілометри. Заблукати неможливо — цей «ліс» розпланований на «стріти» і «авеню» як якийсь Манхеттен. Навіть на карті це місце називається не «ліс» або «ліси», а «піски» — Алешкинськие піски в Херсонської області. Центральна частина пустелі дійсно є пісками, лісу там немає. Одного дня я бачив ці піски з висоти 5 кілометрів — фантастичне видовище, немов рідким золотом плеснули серед зелених полів. Хвоя зеленіє лише на верхівках — нижні гілки висохли і почорніли від спеки. Проте є невеликі ділянки, де ліс садити не довелося. ам спрямувалися в бездонну височінь покриті золотом і міддю стволи вікових сосен, їх голки грають на сонці відтінками малахіту і смарагду, підніжжя вистелене м'якими довгими стеблами трав... Наше «творіння» неестетичне, «зате дешево, надійно і практично», а нерукотворне — прекрасно. «Добре».


  Спроби людини відтворити природу викликають різній мірі подив. Нещасні тварини, зібрана всупереч географія і клімату на крихітній території, позбавлені можливості відправляти природні потреби природним чином, оточені антропогенним ландшафтом і антропогенним шумом і кіптявою, іменуються зоопарком і покликані знайомити нас з природою. Пам'ятаю, в Київському зоопарку з'явилася горила. Кожен її рух і навіть її нерухомість були втіленням потужності — але втілення за товстими сталевими лозинами, під купою віток і листя, що пов'януло, виглядало безпорадно і приречено.


  Про виникнення Всесвіту висувалися різні теорії. Одна з них — теорія Великого вибуху, згідно якої в якийсь момент часу, близько 13,7 мільярдів років назад, Всесвіт знаходився в якомусь стані, що характеризується безконечною щільністю і температурою речовини, внаслідок чого стався Великий вибух, почалося розширення і еволюція Всесвіту, утворення зірок і планет. В принципі, згідно цієї теорії, досягнувши кордонів Всесвіту, що розширюється, можна побачити і сам Великий вибух оскільки світло, що випромінює їм, все ще рухається в просторі з покладеною йому швидкістю. А що ж було до вибуху? Вважається, що Стівен Хокинг в 1967 році довів, що жодні наші відомості про те, що сталося в момент і після Вибуху, не можуть дати нам жодної інформації про те, що відбувалося до нього. Такий же вивід можна зробити після прочитання першого рядка Старого Завіту:
  "На початку створив Бог небо і землю" (Бут. 1, 1). Що відбувалося до цього моменту — «почала» або, виражаючись науково, Великого вибуху — невідомо науці і доки для неї непізнавано, і не описано в Біблії. У цій теорії приголомшує не стільки потужність науки і збіг її виводів з текстом Старого Завіту, скільки краса і масштаб описуваного процесу. Так, можна бути скептиком і циніком і заявити, що, мовляв, надто багато шику... дика краса. А можна скептиком і циніком не бути. Можна не бути егоцентристом і визнати, що так «добре» ми творити не здатні, а якщо наші творіння в чомусь хороші, то в іншому вони не хороші і навіть погані. Естетика нерукотворної творчості — будь то масштаби галактики або якої-небудь кульбаби на узбіччі — виявляється не лише у формі, приємній оку, але і в глибокому і обдуманому зв'язку кожного творіння зі всіма іншими, такими, що були, сущими і майбутніми. Вночі листя вбирає вуглекислий газ, вироблюваний живими істотами. Вдень кванти сонячного світла насичує листя енергією, зелений хлорофіл з води і вуглекислоти створює цукор і кисень. Листя харчується цукром, кисень вдихають живі істоти, видихаючи вуглекислий газ, і все починається знову.


  А як же динозаври? — А що динозаври? Що взагалі доводить наявність в грунті кісток величезних тварин? Можливо, те, що вони жили в норах. А може бути, те, що створення світу описане в Біблії «по результату», вже знайомому і тому доступному сприйняттю сучасника. До чого було б перераховувати все, що сталося між «та буде» і «стало так», якщо людина наділена жаданням знань і цікавістю. «Шукайте, і знайдете», — як бачите, Творець щедро поклопотався про те, щоб було що шукати і знаходити в пошуку. Немає жодних підстав заперечувати те, що всі виявлені до цього дня викопні тварини і рослини, всі описані ученими геологічні епохи існували між «та буде» і «стало так». Можливо, це було не «добре», а може бути, це «добре», лише приховане як якийсь клад, якийсь скарб для допитливого людського розуму. А мистецтво? — Адже деякі твори заставляють нас плакати або сміятися. Це вірно. Проте плачемо або сміємося лише ми, люди. Більш того, «що російському добре, то німцеві смерть», — культури знищували і продовжують знищувати творіння інших культур. Людське мистецтво має значення лише для людини, тоді як природа, будучи сукупністю самодостатніх і взаємозалежних зв'язків, людині необхідна, захоплює його, проте сповна здатна обійтися без нього і його мистецтва. Отже наша творчість, мабуть, така властивість людської натури, яка до природи відношення не має і направлена на задоволення потреб тієї частини людини, якій він природі не належить.


  Віруси, непереможні хвороби віднімають життя в мільйонів людей. Нас жалять, кусають, поливають отрутою і приголомшують електричними розрядами смертоносні комахи, плазуни, рослини, риби і тварини. Який же той прекрасний закон, якому підпорядковані ці неестетичні неприємності? Все це відбувається тому, що колись історія пішла всупереч планам Вседержителя. Людина жила в Едемі і горя не знала, поки її не спіткало вигнання. І тепер людина вимушена мешкати в середовищі, для якого вона не цілком пристосована, випробовуючи дію чинників, від яких її захищали межі раю.
  Вересаєв писав, що люди, далекі від медицини, вважають, що вона всесильна, напівзнайки починають вважати її абсолютно безсилою, і лише глибоке вивчення медицини розкриває перед освіченим поглядом, наскільки багато що вона здатна. Так будь-яка галузь науки демонструє багатство законів природи, невипадковість процесів, що відбуваються, їх глибокий взаємозв'язок, прихований в них мудрість. Звичайно, не кожен може витратити роки на проникнення в сокровенні таємниці Всесвіту, щоб відчути цю мудрість і проникнутися благоговійним трепетом перед величчю задуму Творця. Але майже кожен може дивитися на зірки — немає місця на землі, звідки не видно зірок. Поглянете, це «добре», бачите? І зірки, і трави, і дощ — це «добре» навіть без глибокого розуміння прихованих в них таємниць. Дивитеся — і насолоджуйтеся. Світ перед нами, і ми в світі, і можемо бачити його красу. Слава Богу!

  Українською перекладено за матеріалами сайтуОтрок

  Джерело: Сайт ХРАМУ ВСІХ УКРАЇНСЬКИХ СВЯТИХ і Львівського молодіжного православного братства
  • Переглядів: 3030
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com