Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
  так
  ні
  святкую день Валентина
  а що це за свято?
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Чоловіки

  Виявляється, не так давно в церковних хорах співали лише чоловіки, а виконувати обов'язки псаломщика жінкам благословили лише на помісному соборі на початку минулого століття. Ні, я зовсім не збираюся сперечатися і применшувати роль жінки в Церкві, просто іноді здається, ніби чоловіків, насправді, в храмах не було й зовсім. І від цього стає сумно.

  Чоловіки


  Минула всього якась сотня років і вже стало нормою чути:
  - Це, що, у вас на криласі бас з'явився? Цікаво, як це вам вдалося чоловіка роздобути? Ще й з музичною освітою? І співає Христа ради?! Батюшка, та ти чарівник! Розповідай, і як це тобі вдалося?

  Чоловіків у храмі цінують. Часом, розхвалюючи священика, його пастирські якості на підтвердження цих самих якостей, говорять з повагою: - У них у храмі багато чоловіків.

  І причащається сильна половина роду людського відразу ж після дітей. Спершу несуть і ведуть малюків, а потім оточені жіночою більшістю, підштовхувані і направлені йдемо ми, ті, хто колись будував храми і будинки, захищав свої сім'ї, виховував майбутніх чоловіків. Тепер нас у храмах залишилося мало, втім, такий стан справ відображає і реальний розклад ролі чоловіка і поза церковними стінами.

  Розповідають, як-то, це ще в п'ятдесятих, в одному з храмів служив літургію митрополит Микола Ярушевич, відомий проповідник і церковний дипломат. Один з тих трьох святителів, хто був запрошений на прийом до товариша Сталіна в 1943 році. Так ось, виходить він в кінці Літургії з чашею на амвон. Людей у храмі повно, багато причасників - і тільки одні жінки. Владика з досадою: «Що, тільки жінки, ні одного чоловіка?» І раптом у натовпі чується здавлений чоловічий голос: - Є, є, владика, я причасник, ось, тільки ніяк крізь натовп не проб'юся. І тоді митрополит голосно з натхненням вимовляє: - Православні, розступіться, дайте можливість чоловікові першому підійти до чаші, і, взагалі, бережіть чоловіків!»

  Ось і виконують Марфи і Марії благословення владики Миколая, бережуть нас з усіх сил, все більше і більше підміняючи чоловіків, звалюючи їх обов'язки на свої тендітні плечі. Люблять «немічні сосуди» своїх чоловіків, переживають. А раз так, то і намагаються всіма силами їх рятувати.

  Але шлях до порятунку лежить через храм, а спробуйте затягнути невіруючу людину на Службу Божу. І оскільки здоровому і сильному чоловікові до храму практично не добратися, то залишається єдиний і рятівний шанс, коли до нього, хворого і слабкого можна буде запросити батюшку. Може, саме це і мали на увазі, коли вперше сформулювали безсмертну фразу: «Якщо гора не йде до Магомета, то Магомет іде до гори». У нашому випадку, роль «Магомета» кожного разу приміряє на себе черговий священик.
  Хоча, знаєте, справа ця така, не завжди безпечна. Уявіть, ось він, нормальний розсудливий чоловік, який все життя дивився на віру дружини, як на якесь дивацтва, а на її боязкі прохання: "Вань, ну, давай хоч разочок сходимо разом на Службу",- у відповідь незмінно бурчав: «Мало в нашій родині одного божевільного? Досить і того, що ти всі гроші в церкву перетягала». Він - господар, його поважають, і навіть побоюються, і тут раз, як сніг на голову: інсульт з усіма наслідками.

  Лежить такий бідолаха, а дружина йому: "Ось, й добре, Іване, от і добре. Я тут батюшку запросила, він тебе причастить, а ти, дивись, і одужаєш".

  У його душі росте законний протест, але тіло безпомічне, і язик не слухається, тому й залишається в запасі останній випробуваний засіб. І виглядає це приблизно так.

  Якось заходжу в квартиру до одного такого хворого, пам'ятаю, що дружина його називала «Миколкою». Стою в передпокої, а вона відкриває двері до нього в кімнату, і боязко так: «Миколка, а до тебе батюшка прийшов». Миколка мовчить, жінка, обнадієна його мовчанням, перехрестившись, підштовхує мене в отвір дверей.
  Заходжу, в ліжку під ковдрою лежить давно неголена літня людина. Здавалося, він дрімає, але як тільки я став до нього наближатися, хворий відкрив очі і мовчки зупинив мене поглядом. Потім запитує: «Ти і є батюшка? «-« Я і є, - відповідаю, - можеш не сумніватися». «Тоді отримай», - і в мене летить милиця. Ледве ухилився.

  Нещодавно по телевізору дивився, як в одному місті лікарі швидкої допомоги тренуються відбивати напади психопатів, і подумав, може і в курс підготовки майбутніх священиків варто запровадити заняття з ухиляння від запущених в них милиць і горезвісних склянок з водою?

  Звичайно, це крайній випадок, і таких випадків небагато, але вони є. Частіше буває по-іншому, священика запрошують до хворої вмираючої людини, і священик обов'язково приходить. Але якщо, живучи повноцінним здоровим життям, людина не думає про віру і вічність, то як це зробити, коли болить усе тіло і затуманюється розум?

  Днями телефонує один мій хороший знайомий і просить зустрітися з їхнім головним механіком, він у них в фірмі років десять пропрацював. Хороший такий дядько, веселий. Днями його якраз на пенсію проводили всім колективом, і буквально через пару місяців квітуча життєрадісна людина перетворилася на немічного старого. Його до лікарів,- а ті тільки руками розвели. Пізно, мовляв, от якщо б на півроку раніше.

  І просить мій друг поговорити з їх товаришем, може, той покається і його можна буде причастити. Я попросив, якщо це можливо, для початку привезти хворого в храм.

  Миколу Івановича (так його звали) привезли, і посадили на лавку, і він сидів, немов великий настовбурчений птах. Він перестав голитися, і тому одразу ж перетворився на старого. Спеціально, щоб побачитися з ним до храм приїхало кілька людей з тих, хто працював з ним раніше. Пам'ятаю, як плакала одна жінка: - Батюшка, не повірите, всього два місяці тому це була абсолютно інша людина, а зараз - старий дід.

  Чоловіки


  Розмовляючи з Миколою Івановичем, я запитав його:
  - Ви вірите в Пресвяту Трійцю, і що Христос наш Бог?
  Спершу, він ствердно кивнув головою, а потім додав:
  - А як же? Звичайно, вірю.
  Я продовжив:
  - А в чому виражається ваша віра? Ви молитеся Христу, берете участь в церковних службах? Може, ви коли-небудь сповідалися, причащалися?
  - Ні, до хвороби я ніколи не причащався, але ось вже десять років, кожного разу, проїжджаючи повз церкву обов'язково хрещуся.

  Ми проговорили з ним близько півгодини, я дав йому на допомогу покаянну літературу і просив читати Псалтир. Судячи з усього, часу у нього залишалося небагато, і тому я попередив Миколу Івановича, що вже через тиждень приїду до нього додому.

  - Ось, нехай і дружина вам допоможе, почитайте книжку отця Іоанна Крестьянкіна, і помоліться разом.

  Микола Іванович подивився в бік дружини, та стояла поруч з нами чомусь з абсолютно щасливим виразом обличчя. Я ще тоді дивувався, звичайно родичі не висловлюють подібних емоцій, коли страждають їхні близькі. Хоча, це може нічого і не значити, цілком можливо, що вона просто намагається не хвилювати вмираючого, а що вже там насправді діється в душі у людини, одному Богу відомо. Хворий забарився з відповіддю, потім відвернувся від дружини і вимовив:
  - Ні, я один буду молитися.

  Призначений мною тиждень пролетів швидко. Я вів машину і думав про майбутню розмову. Спробуйте поставити себе на місце вмираючої людини. Йому боляче і страшно. Вмирати завжди страшно, це ще й від того, що настає невідомість. Що там далі, що тебе чекає? У священику він сподівається побачити того, хто йому допоможе. А раптом батюшка помолиться і він не помре, нехай продовжиться страждання, але він буде жити. А ти розумієш, що ти не чарівник, і твоя молитва, швидше за все, не зупинить хворобу, і не припинить тілесного вмирання. Твоє завдання запобігти катастрофі вмирання душі. Від людини потрібно домогтися покаяння, укріпити в ньому віру в Бога і вселити надію. І на все це часу не більше години, хворий швидко втомлюється, і йому вже не до тебе. І кожного разу така розмова складається по-особливому, не має єдиного рецепту.

  Пам'ятаю, приходжу до дому, де господар багато років пропрацював водієм автобуса, тільки не рейсового, а заводського, що розвозить людей по робочих змінах. У нього гангрена, частина однієї ноги вже відрізана, а на другій, пальці ніг почорніли, і ніби обвуглилися. Він знає, що приречений, і, що хворобу не зупинити, але не скаржиться і не нарікає на життєву несправедливість. Він просто лежить і дивиться у стелю. Мене до нього запросила його дружина, одна з наших парафіянок: «Батюшка, він добра людина, і завжди по-доброму ставився до людей».

  Я і сам пам'ятаю, зима, стоїш на зупинці, автобуса немає, і не передбачається, холодно. Повз проїжджають машини, і нікому до тебе діла немає. А він ніколи не кидав людей, особливо в негоду, і ніколи не брав грошей. Люди виходили з його автобуса і бажали йому здоров'я. Час минув, а бажаного здоров'я він так і не отримав. Навпаки, лежав на самоті і помирав у муках. Коли я увійшов, він мигцем глянув на мене, і відвернувся.
  - Навіщо ти прийшов? - Запитав він.
  - Мене запросила твоя дружина.
  Він згадує:
  - Ах, так, справді, вона говорила.
  Потім усміхається:
  - Так тобі що, гріхи мої потрібні?
  - Ні, - відповідаю йому, - твої гріхи мені абсолютно не потрібні. Від своїх не знаєш куди подітися. Я священик, і прийшов до тебе в перший і, швидше за все, останній раз. І, якщо чесно, то мені інше цікаво: чому мене покликали до тебе? Навколо помирає безліч людей, і ніхто мене не кличе. Так і йдуть, без напуття і причастя. А до тебе покликали. Може, через те, що ти людей шкодував, і Господь на тебе увагу звернув. Повір, мені не потрібні твої гріхи, мені потрібно, щоб ти заплакав про них. Ти покайся, і я піду.

  І розмова вдалась. Він розповів мені про свого старшого друга, з яким все життя працював на шахті. Як той казав: «Ти розумієш, я прожив на землі 65 років, а де вони ці мої роки? Обертаюся назад у минуле. Так, ось вони події мого життя, ось він відміряний мені час, підставляю під нього долоні і намагаюся зібрати, а воно, немов вода, просочується крізь пальці, залишаючи на долонях тільки жалюгідні краплі. Я нічого не встиг зробити хорошого у своєму житті. Прожив 65 років, а навіщо? Знаєш, пораджу тобі, поки ти в силах, роби добро, як можеш, так і роби. Щоб потім не шкодувати».

  - Ось, після тієї нашої з ним розмови, я і став людей в негоду із зупинок забирати і до селища підвозити. А щоб автобусники на мене не нарікали, грошей ні з кого не брав.

  Чоловіки


  З тих пір, щоразу, коли мене запрошували до чоловіка, я починав шукати причину, чому мене покликали до нього. І така причина, як правило, знаходилась. Одна людина розповіла мені, як рятувала дітей. Дивовижна, просто містична історія. Ще, будучи молодим хлопцем, він змушений був, йдучи на роботу, проходити якусь відстань уздовж річки. Одного разу, проходячи звичним маршрутом, він побачив як дитина, яка провалилась під лід намагалася самостійно вибратися з ополонки. Малюк нікого не кликав на допомогу, але було зрозуміло, що самому йому не вибратися. Тоді молодий чоловік, знявши з шиї шарф, обережно поповз по льоду і, діючи шарфом як мотузкою, зміг витягнути дитину з ополонки. Минуло всього кілька місяців, і на тому ж самому місці, але вже влітку, при подібних обставинах він рятує брата того самого хлопчика, що взимку провалився під лід. Пройшло ціле життя, а Господь йому цих дітей не забув.

  Але не завжди бувало так гладко. Якось покликали мене в сусідній під'їзд, в моєму ж будинку. Сусід помирав від важкої невиліковної хвороби. Не знаю, хто порадив їм запросити священика, але, абсолютно нецерковні люди, попросили мене прийти до їх батька. Хворів він вже давно, тому майже і не з'являвся на вулиці. У всякому разі, не пам'ятаю, щоб я його бачив раніше. Діти переживають: «Батюшка, батькові жити залишилося всього нічого, а про те, щоб зі священиком поговорити, душу полегшити, і чути нічого не хоче». Що робити? Раджу: «Замовте по ньому сорокоуст, і самі, будь ласка, моліться». В останній день сорокоуста, і це я помічаю вже не в перший раз, хворий дав згоду зустрітися зі священиком.

  Входжу до кімнати. Переді мною літня змучена хворобою людина. Бачу його очі і радію, що прийшов вчасно, він здатний мислити і хвороба ще не поглинула його розум. Старий виявився людиною цікавою і дуже важкої долі. Будучи молодим фахівцем, це ще в кінці сорокових, він очолював шахту з видобутку рідких металів в районах крайньої півночі. А працювали тоді під його початком, зрозуміло, більшою частиною, вороги народу, до речі, багато хто з них були людьми віруючими, траплялися навіть священики. Він згадував, як шкода було йому цих людей, і як усіма можливими йому способами намагався полегшити їх страшну долю. Бувало, що й рятував людей від неминучої смерті.

  Потім наша розмова плавно перейшла на духовні теми, я став розпитувати його про хрещення. Дійсно, в дитинстві його хрестили, але він не пам'ятає, щоб коли-небудь заходив до храму, або молився.

  - Батюшка, я з великою повагою ставлюся до Церкви, і до Патріарха, і навіть готовий просити вибачення за свої погані вчинки, але, - і тут він чомусь заговорив пошепки, - я не вірю в Бога, не вірю в Його любов. Те, що я бачив там, у таборах, ті десять років, серед цього жаху.., і якщо б Він дійсно був... Потім відкинувся головою на подушку і замовк.

  Добра сумлінна людина прожила десять років серед страждальців, але так і не зрозуміла, що Христос і був, якраз, разом з цими мучениками. Він провів з ними десять років, але він не був одним з них.

  - Як же мені Вас причащати Тілом і Кров'ю Того, в Кого ви не вірите?
  Хворий мовчки лежав, і було видно, що йому все одно.
  - Давайте, я прийду до Вас тижні за два, а ви поки подумаєте про нашу розмову, може, все-таки, у Вашій душі щось і проявиться. Попросив близьких молитися про батька і пішов.

  У призначений термін я знову прийшов в той ж дім. Всього два тижні, а як вони позначилися на його обличчі. Загострилися вилиці, і в очах з'явилася, наче якась пелена. Ця пелена свідчення того, що людина потихеньку віддаляється від нашого плотського фізичного світу і починає належати вже двох світів того, і цього одночасно.

  Він зустрів мене вже як старого знайомого. Мені навіть не довелося його про щось запитувати. Я тільки стояв і дивився на нього. Старий, винувато похитав головою:
  - Нічого не виходить, я не вірю.

  Коли днів через десять я все-таки прийшов до нього в останній раз, то він мене вже не впізнавав. Потім, зробивши зусилля над собою, прокинувся, вийшов із забуття, і посміхнувся. Він пам'ятав мене, але йому вже було не до мене. Його губи посміхалися, а глибоко запалі щоки, вкриті сивою старечої щетиною тремтіли. Він ледве прошепотів:
  - Не вірю, - і очі вмираючого знову стали покриватися знайомої мені пеленою.

  Майже бігом я спускався сходами з четвертого поверху, а перед очима все стояли ці запалі неголені щоки, і у вухах лунав громоподібний шепіт: - Не вірю!

  Вид цілого селища нових котеджів перервав мої думки, ось я і приїхав.

  З Миколою Івановичем спершу ми довго розмовляли, потім я його сповідав, соборував і причастив. Ніколи раніше мені не доводилося людину умовляти сповідувати гріхи. Просто він вважав, що недобре дорослому чоловікові грішити, а потім подібно малій дитині просити про прощення. Він так і говорив:
  - Ти ж, чоловік, нашкодив, так май мужність відповісти.

  Все життя прожив він в одному й тому ж місті, тут же його і хрестили, тут же поховані батьки.

  - В останні роки я все шукав чогось справжнього, а в храм зайти соромився. Все життя був партійний, а в кінці, значить, що? Бачте, увірував і до церкви прийшов? Так я, батюшка, і не зважився, хоча батьків завжди згадував, і молився тайком, як умів.

  Я йшов від нього і думав, чому Господь рятує цю людину? Адже таких головних механіків сотні, а вибір ліг саме на нього? До машини мене проводжала дружина Миколи Івановича, все з тим же радісним виразом обличчя. Зрештою, я не витримав і сказав:
  - Бачу, ви дуже мужня людина, намагаєтеся не видавати своїх переживань, просто дивно.
  Жінка продовжує посміхатися.
  - Батюшка, я і насправді радію. Зараз Коля помре і вийде зі своєї біологічної оболонки, а я допоможу йому затриматися не нижче п'ятнадцятого рівня свідомості. А коли прийде мій час, і я перейду в духовний світ, то постараюся підтягти його душу до свого рівня, а потім ми втілимося знову. Адже я, батюшко, не тільки бухгалтер, але і практикуючий езотерик з багаторічним стажем.

  Слухаю бухгалтера-езотерика, і відчуваю, як у мене під шапкою починаює ворушитися волосся:
  - А, Микола Іванович, що, теж практикуючий езотерик? Господи помилуй, кого ж я тоді причастив?!
  - На жаль, ні. Якби він погодився стати присвяченим, все було б значно простіше. Десять років я намагалася його захопити, і всі ці роки Микола уперто стояв на своєму, він, мовляв, православний. Мама його, бачте, хрестила, і він свою віру не змінить.

  Вона скаржиться, а у мене всередині все радіє, і головне, мені стає зрозуміло, за що Господь рятує цю душу.


  Автор статті і фото: Олександр Осокін
  www.pravmir.ru
  • Переглядів: 3754
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com