Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Опитування
  Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
  так
  ні
  святкую день Валентина
  а що це за свято?
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Січень 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Щастя за гроші

  Допомагати друзям і близьким — добре, бути жадібним — погано. Велика заможність щастя не приносить. Ці біблейські істини знає кожен. Канадські соціологи витратили декілька років на те, щоб довести ці етичні цінності дослідним шляхом. Вийшло вражаюче.


  З екранів телевізорів на нас дивляться усміхнені люди — вони або купили іномарку в кредит, або отримали прилив щастя від придбання нового шампуня від лупи. По всіх вулицях розставлені білборди. Якщо вірити змальованому на них, по-справжньому щасливі лише ті люди, які палять дорогі сигарети, купивши будиночок в екологічно чистому коттеджном містечку. Проповіді про те, що гонитва за багатством не робить людини щасливою, на цьому фоні виглядають малопереконливо. Але, виявляється, не лише релігійні люди вважають, що гроші і матеріальне благополуччя не приносять тієї радості, яку випромінюють персонажі рекламних сюжетів.

  Експеримент по визначенню щастя

  У канадських і американських соціологів є такий термін — «суб'єктивно визначуване щастя». Об'єктивним воно бути не може — адже йдеться про настрої окремої людини. Багато років вважалося, що рівень цього так званого щастя залежить від доходів. Тобто чим більше людина заробляє, тим більше упевненою і щасливою вона себе рахує. Останнім часом ця точка зору стала вважатися помилковою. Соціологи і психологи вирішили виміряти щастя не зарплатою, а витратами.
  Професор психології Елізабет Данн з Канадського університету Британської Колумбії разом зі своїми колегами з Гарвардської бізнес-школи організували дослідження для своєї роботи по «суб'єктивно визначуваному щастю». Було опитано більше 600 американців, які отримують в рік від $20 тис. до $100 тис. Перші підсумки нічого не дали — зв'язку між витратами і щастям не було. Тоді учені пішли далі.

  Вони вирішили з'ясувати — на що ж саме люди витрачають гроші і як це впливає на їх настрій. Ті, хто витрачав свої доходи на оплату рахунків або дарунки собі, нічим не відрізнялися від будь-якого американця або канадця. А ось ті, хто витрачав гроші на пожертвування або дарунки друзям, були набагато щасливіші. «Ті, хто витрачав на добродійність третину свого бонуса, були за п'ятибальною шкалою на бал щасливіші за тих, хто не витрачав нічого. Іншими словами, люди, які відповідали, що вони щасливі „рідко“, підвищували свою оцінку до „інколи“, а ті, хто говорив „інколи“, стали вказувати, що вони щасливі „велику частину часу“. Цікаво, що доля грошей, витрачена на добродійність, через два місяці точніше передбачала підвищення рівня щастя, чим розмір самого бонуса», — розповідає Данн.

  «Блаженніше давати, ніж приймати», — за дві тисячі років до цих досліджень сказав Спаститель. Комусь достатньо Його слів, хтось, як апостол Фома, хоче все перевірити і помацати — а чи правда те, що сказане.

  Від суми не залежить

  Учені повторили експеримент на 46 добровольцях. Їм роздали різні суми — кому $5, а кому $20 — і вказали, на що витрачати. До кінця дня результати виявилися колишніми — ті, хто купував дарунки друзям або давав милостиню, незбагненним чином були набагато веселіше за останніх, що витрачали гроші з егоїстичних спонук. Але в цьому експерименті, на відміну від попереднього, була одна поправка. Минулого разу вчені опитували тих американців, хто несподівано отримав премію в $5000, на цей раз — тих, кому раптово дісталося мізерні $5 або $20. Виявилось, жодної різниці. Благодійники щасливі незалежно від сум, себелюбці продовжують бурчати.

  Психологи знову підтвердили євангельські істини: "Прийшовши ж, одна бідна вдова поклала дві лепти, що складає кодрант. Кликнувши учнів Своїх, [Ісус] сказав їм: істинно говорю вам, що ця бідна вдова поклала більше всіх, що клали в скарбницю, бо всі клали від надлишку свого, а вона від бідності своєї поклала все, що мала, весь прожиток свій" (Мк. 42-44).

  Після завершення цих експериментів учені могли б і відпочивати — але вони вирішили провести ще одне опитування. Цього разу простих американців запитували: від чого залежить ваше щастя — від витрат на себе або на інших? Переважну більшість опитаних заявили, що витрати на свої потреби зроблять їх щасливіше. Невідомо, як сприйняли б ці дані рядові американці.
  Але світогляд принаймні однієї людини ці експерименти змінили. Сама професор Елізабет Данн в бесіді з журналістами призналася, що лише після своїх досліджень вирішила більше витрачати на добродійність.

  Тисячі проповідей сказані про милосердя. Але американці — люди прагматичні. Їм потрібно все довести на цифрах, інакше вони вам не повірять. «У Бога ми віруємо», — свідчить напис на доларі. Насправді це початок англійського прислів'я: «У Бога ми віруємо, але віддаємо перевагу готівці». Таке ж споживче відношення до життя поступово поширюється і у нас. Колишні однокласники, зустрічаючись через багато років, перш за все запитують один одного, хто де працює і скільки отримує. І якщо отримує менше «штуки бабок» — дивляться явно сочувствующе. Розповіді про те, що щастя не вимірюється кількістю вічнозелених одиниць, не сприймаються серйозно. Вони, швидше, схожі на спробу виправдати свої матеріальні невдачі.

  Але чи багато ми знаємо мільйонерів серед святих? Олігархів серед мучеників? Якщо в брами Царства Небесного важко навіть увійти, то тим більше туди важко буде заїхати на своєму Land Cruiser-і. Напевно, саме для людей, які міряють своє щастя зарплатою, ці американські психологи і проводили своє дослідження.

  Корінь всіх зол

  Це не єдине дослідження журналу Science, що стосується психології і пересічне з християнським розумінням моральності. Лауреат Нобелівської премії по економіці Деніел Канеман опублікував в цьому авторитетному науковому журналі статтю, де намагається знайти відповідь на питання — чому більшість добре забезпечених людей дуже часто відчувають стрес, а люди середнього достатку — більш психологічно стійкі. Відповідь була проста — вся справа в кількості вільного часу, який люди витрачають не на те, що вони зобов'язані зробити, а на те, що приносить їм задоволення.
  Виявилось, що люди з доходами понад $100 тис. в рік лише 20% свого часу можуть присвятити відпочинку. А люди з доходами близько $20 тис. в рік — по американських мірках, це нижче середнього класу — легко виділяють для відпочинку більше 35% свого часу. Як тут не пригадати іншого відомого ученого, який ще в I столітті попереджував: "Ті, що бажають збагачуватися впадають в спокусу і в сіті, і в багато безрозсудної і шкідливої похоті, яка занурює людей в лихо і пагубу; бо корінь всіх злий є сріблолюбство, до якого вдавшись, деякі відхилилися від віри і самі себе піддали багатьом скорботам" (1 Тим. 6, 9).


  За матеріалами сайту Отрок


  Джерело: Сайт ХРАМУ ВСІХ УКРАЇНСЬКИХ СВЯТИХ і Львівського молодіжного православного братства
  • Переглядів: 3368
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com