Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Скільки Вам років?
  до 13
  14-17
  18-23
  24-29
  30-39
  40-50
  більше 50
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Проповідь у четверту неділю Великого посту

  Проповідь у четверту неділю Великого посту
  ЧЕТВЕРТА НЕДІЯ ВЕЛИКОГО ПОСТУ
  Преподобного Іоана Ліствичника (перехідне святкування в неділю 4-ту Великого посту)


  В ім'я Отця і Сина, і Святого Духа.

  Преподобний Іоан Ліствичник, пам'ять якого ми сьогодні святкуємо, каже в одній зі своїх праць: "Ми не будемо судимі, браття, ми не будемо засуджені за те, що не творили чудес або не виголошували пророцтв, але ми засудили за те, що не оплакували своїх гріхів все наше життя..."

  Що ж таке гріх, якщо він має народити в нас таке серцеве розчулення, щоб ця серцева біль - не затьмарювала, але надихала все наше життя?

  Ми часто думаємо, що гріх - це порушення морального закону, порушення обов'язку, неправильний вчинок. Але в гріху є щось набагато більш основне, що воістину повинно викликати у нас печаль, і більш ніж печаль: глибоку, гостру біль.

  Гріх - це невірність, гріх - це зрада, зрада і невірність і нелояльність Богу, бо гріх означає, що коли б Бог не звертався до нас, Його слова були маловажні, несуттєві для нас, хоча говорив Він до нас з усієї Своєї Божественної любові , щоб явити нам наскільки ми для Нього важливі. Як високо Він цінує нас, якщо віддав Своє життя і всю Свою смерть для того, щоб врятувати нас, і щоб ми повірили в Божественну любов!

  Тому, коли ми грішимо, це означає, що ми відвертаємося від Того, Хто полюбив нас на життя і на смерть: і, як наслідок, - що Його життя і Його смерть надто незначні для нас, щоб ми відгукнулися на них з любов'ю, відгукнулися вірністю і відданістю. І ось, в результаті такого ставлення ми безперервно порушуємо ті закони життя, які ведуть до життя вічного, які зробили б нас справді, абсолютно людяними - як Христос був справжньою Людиною - в повноті гармонії між Богом і нами.

  Але всі конкретні гріхи, які ми здійснюємо постійно, недбалість один до одного, байдужість один до одного, те, як легко ми судимо і засуджуємо, як відвертаємося від потреб інших, які ми недбалі до любові, запропонованої і подарованій нам, або до матеріальної і духовної потреби навколо нас - все це від холодності наших сердець.

  І не даремно Христос говорить у сьогоднішньому Євангелії: "Такий дух виганяється тільки молитвою і постом". Піст означає, що потрібно відвернутися від усього, що спокусливо спокушає нас і відволікає від любові, від лояльності та вірності і руйнує нашу цілісність. А молитва - це спілкування з Живим Богом, Який є Любов, в Якому Одному тільки ми можемо знайти сили і міці любити.

  Тому зрозуміло, що коли чоловік, який привів свою біснувату дитину до учнів, звернувся до Христа і сказав: "Вони не могли зцілити його", - Христос відповів: "Приведи його до Мене!.." Якщо нас не приведуть до Христа, всі інші зусилля будуть марні.

  І у нас може виникнути запитання: невже ми так далеко від Бога, що повинні оплакувати це роз'єднання протягом всього життя?.. Але хто з нас посмів би сказати, що серце його в кожну мить життя горить любов'ю і глибоким почуттям перебування з Богом, почуттям близькості до Бога, спілкування з Ним?

  По відношенню до Бога ми повинні б бути на зразок закоханих, коли кожну мить, вночі і вдень, наяву й уві сні серце радіє і тріпоче любов'ю, яка переповнює його до країв, яка є радість і радість, мир і спокій, міць і відвага; така любов, коли ми можемо дивитися навколо себе і бачити кожного в новому світлі, бачити Божественний образ, сяючий в кожному, кого ми зустрінемо, і радіти за нього.

  Якщо ж ми запитаємо себе: наскільки ми далеко від Бога? - І навіть не зуміємо зрозуміти, яка це відстань, тому що у нас так мало досвіду близькості з Ним, тому поставимо перед собою запитання: яка відстань відділяє мене від людей, які мене оточують? Скільки в мені є вірності, самовіддачі, скільки радості за ближнього? І, навпаки, скільки в мені засудження, байдужості, недбалості, забудькуватості?.. І тоді ми зможемо сказати: якщо це переважає в мені, значить, Бог для мене не осередок всього. Бог для мене не Господь, який панує в моєму серці, розумі, всій моїй істоті, і житті. І якщо ми подумаємо про те, як ми вагаємося між покликом Божим й бажаннями нашого людства, як ми захоплюється злом, ми можемо знову сказати: який же я далекий, яка ж я далека...

  І якщо ми не знайдемо цієї гармонії з Богом, ми залишимося розділеними і поламаними всередині себе; поки ми не знайшли цієї гармонії в Бога, ми будемо розділені й один від одного.

  Ось чому святий Іоан Ліствичник закликає нас звернути абсолютна увагу на те, як ми ставимося до Бога, тому що від цього залежить все інше. Бог - як ключ гармонії, завдяки якому можна розшифрувати і заспівати мелодію; "Бог, - говорить інший письменник, - як тонка нитка, що пов'язує разом квіти, які інакше розпадуться: як квіти розпадаються на шматки розпадаються навіть чесноти, навіть краса, навіть правда, якщо немає цієї чудової любові, святковості та радості, які даються нам тільки в спілкуванні з Богом, бо Він є любов, Він є життя. Він є правда, Він - радість, і світло, і радість.

  Звернемося тому до того покаяння, про яке говорить святий Іоан Ліствичник: "Не до порожнього оплакування минулого, не до дозвільного, безплідного жалкування про те, що ми не такі, якими хотіли б бути, але до покаяння, яке є крик до Бога: Прийди, Господи, і прийди швидко!.. І якщо ми будемо кричати від усього серця, від усього розуму, від усієї нашої потреби, - прийде Господь, і в спілкуванні з Живим Богом ми знайдемо себе, і все стане красою: ми вступили в Царство Боже. Амінь.

  Митрополит Антоній
  29 березня 1987 р.Б.
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com