Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Опитування
  Скільки Вам років?
  до 13
  14-17
  18-23
  24-29
  30-39
  40-50
  більше 50
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Січень 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Про православну молодь

  Про православну молодьНапевно, це важко - бути православним і молодим. Тому що це означає йти проти - йти проти подвійної течії.
  Бути православним - означає йти проти моди своєї світської компанії. А щоб бути молоддю на парафії, потрібно йти проти парафіяльних забобонів. В одному випадку панівна течія антиправославна, в іншому - антимолодіжна.
  У нас на парафіях в основному панує психологія бабусь. Але ж у кожного віку своє переживання віри. Своє переживання у немовлят, які Бозю цілують. Своє переживання у дітей, своє у підлітків, у дорослих і людей похилого віку. Але оскільки в наших храмах більше стареньких, їх переживання Православ'я виявляється єдиним, нормативним, що нав'язується, а тому - калічить молодих людей.
  У чому відмінність психологій? Новизна радує молоду людину і лякає літню. Молода людина всюди бачить можливості, а доросла - небезпеки. Молодий ставить питання: «Що я можу зробити?». Літній запитує: «А що зі мною можуть зробити, що звідти може загрожувати мені і моєму звичному укладу життя?». Людина йде по місту, несподівано їй попадається підворіття. Реакція молодої людини більш активна: «Цікаво, що там? Піду подивлюся, для мене відкрився новий простір, який я можу досліджувати і підпорядкувати собі ». Реакція літньої людини: «Я краще перейду на іншу сторону вулиці, мало що тут може на мене обрушитися». Молода людина перед кожним новим поворотом думає: «? А чи не ввійти мені» - дорослий же остерігається: «А що звідти може вилетіти на мене? ..». Так і в церковному середовищі. Замість молодої місіонерської відваги - старечі страхи: «Нічого не можна!».
  У зв'язку з цим для мене особливо відчутна відмінність між євангельським початком християнства і, скажімо так, історично сформованим чином православного життя. Євангельська символіка поміщає святиню в бруд, сподіваючись на те, що бруд освятиться, а не боячись того, що святиня занечиститься. Царство Боже (!) уподібнюється дріжджам, що додаються в тісто, зерну, кинутому в землю, скарбу, закопаному в полі. В неводі риби цінні і не дуже, на тому ж самому церковному полі передбачається, що будуть рости і бур'яни, і пшениця.
  Тобто щось святе, чисте, гарне впадає в негоже місце, втоптується в бруд. Але зате цей бруд перетворюється.
  Людина, недосвідчена в агрономії, могла би обуритися картиною сівби: здавалася б, добротні і смачні речі селянин розкидає, затоптує в бруд, прирікає на гниття. Христос прийшов у світ, про який заздалегідь знав, що більшість у ньому буде радіти Його розп'яттю, і лише чисельно незначна меншість почує Його слова. А апостолів Христос посилає у ворожий світ, як овець посеред вовків. Всі притчі про Царство Небесне пов'язані з тим, що щось світле входить в темряву, щоб її подолати. Світло у темряві світить. Слово Боже прийшло до повій і ДАІшників (так мовою сьогоднішніх реалій звучатиме церковнослов'янська і від того завищена формула «розпусники й митники»).
  А ось в історичному розвитку Православ'я взяла гору протилежна тенденція: Вилучати святиню з мирського контексту, виколупувати світло із темряви і класти на збереження в позолочену скриньку. Чим далі - тим більше наростала потреба заховати святиню від «нечистих рук». Все вище стають Іконостаси. Ускладнюється шлях до церковного Таїнства (щоб воно було рідкісним, щоб обов'язково дотримати якусь технологію, перш ніж до нього доторкнутися). Найбільш яскраво ця зміна видна на багатьох іконах, де святитель, скажімо, тримає Євангеліє не рукою, а підклавши хустинку. Виявляється, що не можна прямо доторкнутися до Євангелія, обов'язково потрібен якийсь посередник. Значить, людина (навіть висвячений і навіть святий) сприймається як джерело профанації, спотворення. Ти не той, хто потребує, щоб святиня прийшла до тебе такого, який ти є, - брудненькому і чорненькому. Ні, навпаки. Ти той, хто загрожує святині. Людина сприймається як джерело скверни. Вона загрожує святині, і святиню треба рятувати від неї. Це, звичайно, радикальна антіміссіонерська установка, адже євангельський пафос зовсім інший - святиня приходить, щоб врятувати мене.
  Це зовсім різні установки: святиня як ліки для хворих - і хворий як загроза для ліків. Але саме остання психологія панує в наших парафіях.
  Запитайте сьогодні наших парафіян - чи можна священику ходити в міську лазню, чи можуть вони уявити собі, що апостоли милися у загальних лазнях. Відповідь ви отримаєте обурено-негативну: баня - місце блудне і погане, і негоже святиню змішувати з брудом ... Але найдавніша церковна історія знає про інше сприйнятті лазні - як місця зустрічі з людьми. Священномученик Іриней Ліонський в середині II століття чув від священномученика Полікарпа Смирнського, особистого учня апостола Іоанна, що апостол, прийшовши якось помитися в баню, дізнався, що тут же знаходиться і єретик - гностик Керінф. Тоді Іван схопився з місця і вибіг геть, сказавши своїм супутникам: «Втечемо, щоб не впала баня, бо в ній ворог істини, Керінф». Чистому воістину - все чисто, ну а свиня скрізь бруд знайде.
  А потім місіонерський дух змінився оберігальним. Добре, що цей дух з'явився. Його поява означала, що є що охороняти і берегти. Неіснуючий скарб не бережуть. Погано, що цей дух став майже єдиним, нормативно-православним. Погано, що місіонерська поведінка стала розцінюватися (не в офіційних документах, а на рівні парафіяльних і монастирських пересудів) як «девіантна поведінка», як щось, що дає привід для підозр і обурень.
  Погано, що і прицерковлені чиновники засвоїли цей дух, при цьому плутаючи консерватизм з консервами. Наприклад, у березні 2003 року в Тамбові був з'їзд православної молоді, і один держчиновник з обласного апарату сказав промову, де була фраза, яка мене просто приголомшила: «Наша Православна Церква завжди цементувала наш народ». Боже, ну що за манера все живе цементом заливати! Я-то завжди вважав, що цементуванням народу займається сицилійська мафія. Христос же уподібнював Церкву не цементу, а дріжджам, які змушують тісто бродити, дихати! Вона - революційний елемент, елемент бродіння, закваска, яка впадає в тісто.
  Так що православною молоддю бути складно.

  Диякон А. КУРАЄВ
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com