Слідкуйте за нами:
Розділи новин
  • Нові публікації
  • Коментують
  • Великий піст 2024
    У 2024 році Великий піст розпочинається 18 березня і триватиме до…
  • Православні молитви за воїнів
    Молитва за воїнів, що йдуть на війну Владико Господи, Боже отців…
  • Різдво Христове
    ХРИСТОС РОЖДАЄТЬСЯ! Підбірка публікацій про Христове Різдво - …
  • Великомучениця Варвара
    Життя святої Варвари Тропар, величання, кондак, прокимен, причасний …
  • Апостол Андрiй Первозваний
    Життя святого Андрія Первозваного Святий апостол Андрій на Київських…
  • Популярне
    Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
    Опитування
    Коли Ти святкуєш Жіночий день?
    у Неділю жінок-мироносиць
    8 березня
    • Хмаринка теґів
    • Календар
    • Архів
    «    Квітень 2024    »
    ПнВтСрЧтПтСбНд
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24
    25
    26
    27
    28
    29
    30
     
    Березень 2024 (1)
    Лютий 2024 (1)
    Грудень 2023 (2)
    Листопад 2023 (3)
    Жовтень 2023 (2)
    Вересень 2023 (1)

    Знайшли помилку?

    Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

    Запах святості. Іов Почаївський

    Знайомство з преподобним отцем Іовом Почаївським


    Запах святості. Іов ПочаївськийВеликі події часто відбуваються на вершинах гір. На Почаєвській горі в XIII столітті слід Своєї стопи залишила Богородиця. Незабаром на місці Її явища виник монастир. У XVI столітті ігуменом Почаєвськой обителі став чернець на ім'я Іов. У миру його звали Іваном, на честь Хрестителя і Передвісника Христового. У чернецтві — Іовом, на честь багатостраждального біблейського праведника. У своєму житті він зумів об'єднати «довготерпіння багатостраждального прабатька» і «Хрестительську стриманість». Після його блаженного упокоєння не лише цілюще джерело і чудотворна ікона притягують на Почаївську гору тисячі паломників, але і нетлінні мощі святого Іова.

    Це не Синай в Єгипті і не Єрусалим в Ізраїлі. Це — Почаїв на Волині. Жаль, якщо ти живеш в Україні і жодного разу не дивився на безкрайнє піднебіння з висоти Почаєвськой гори. І зовсім вже соромно, якщо ти знаєш багато про те, що відбувається вдалині і зовсім не знаєш про святині, що знаходяться поруч.

    На самому нижньому рівні — рівні відчуттів — смерть пов'язана із запахом. Важкий і солодкувато-задушливий, це, здається, він заставляє тих, що знаходяться в будинку, де лежить небіжчик, розмовляти пошепки. І ще холод. Людська плоть, що завжди зустрічає тебе теплом при поцілунку або рукостисканні, по смерті обпалює млявою холодністю мармуру.

    Теплота і пахощі далекі від звичайної смерті, як далекий січень від серпня. Теплота і пахощі — це імена молитви. Молитва гріє душу і пахне, як кадильний дим. Якщо я взнаю, що чиєсь тіло і після смерті залишається теплим і благовонним, про що це говоритиме? Про те, що душа, що жила в цьому тілі, продовжує молитися Богові. Про те, що ця душа в дні земного життя так гаряче прагнула до Христа і так тісно з Ним з'єдналася, що навіть плоть, цей важкий одяг і груба оболонка, просочилася святістю і не хоче гнити після розлучення з душею.

    Я говорю про Іова Почаївського. Про нього важко сказати: «Він помер». Точніше сказати — «Його душа покинула тіло три з половиною століття тому — в 1651 році». А прожив він на землі 100 років, з яких 90 років був ченцем! Такого ігумена на Почаївській горі не було ні до, ні після Іова. Втім, що я говорю. Він і зараз залишається ігуменом свого монастиря, і у нього до цих пір можна брати благословення.

    Через вісім років після своєї кончини Іов з'явився Київському митрополитові Діонісію і сказав, що Бог бажає «прославити його кістки». Митрополит не звернув увагу на сказане ні після першого, ні після другого (!) бачення. І лише після третього разу, коли преподобний спожив загрозу, довелося митрополитові збиратися в дорогу і їхати в монастир Почаєвський. Зцілення і чудеса почалися відразу, як тільки могила праведника була розрита і труну витягували із землі. І ще пролунали пахощі. Сильне і тонке, дивне, нерукотворне. Святе тіло поклали поряд з печерою, в якій Іов проводив багато днів, вправляючись в безперестанній молитві. Осінння пам'ять преподобного збігається з пам'яттю Печерських отців Далеких печер. Наслідуючи цим родоначальникам українського чернецтва, Почаєвський ігумен любив печерну самоту і розумне предстояння перед Богом. Один із співів служби Іову говорить наступне: «Відкрий вуста твої, печера кам'яна, і скажи нам, як часто потоки сліз Іова омочили тебе? Як його зітхання стін твоїх не розірвали? Як світло Божественне тебе не обпекло? Як Ангели з подвигів Іова дивувалися?».

    Світло Божественне дійсно осяювало тісну печеру. Це бачив одного дня один з учнів Іова. Це був той же вогонь, одягненим в який стояв при служінні літургії Сергий Радонежський. Це було те ж світло, яким сяяло обличчя Серафима при бесіді з Мотовиловим. Це було світло Фаворське, світло благодаті, дарованої оновленому людству.

    Цікаво, що прізвище Іова було Залізо. Своєю твердістю і постійністю в добрі преподобний своє прізвище виправдав. Навіть, думаю, якби і справді було в Іова залізо замість плоті і кісток, то потерлося б і скришилося залізо раніше 100 літнього віку. Людина слабка, але його гнучка слабкість може бути довговічніше за твердість мертвої речовини.

    Від довгого стояння на молитві, від безупинних і багатолітніх праць в преподобного хворіли ноги. Спочатку набрякали, потім покривалися ранами. З часом рани починали гноїтися і кровоточити. І ось тепер це тіло, яке колись відставало від кісток, яке раніше смерті убивалося працями, лежить поряд з місцем своїх подвигів і благоухає. Його нетлінну руку можна поцілувати. Вона тепла, і якщо тобі буде страшно, то зовсім не через те, що ти торкаєшся до мертвого, а через те, що ти грішний, а Іов святий. На іконах він тримає сувій, на якому написаний вірш з 15 го псалму: "Ти не залишиш душі моєї в пеклі і не даси святому Твоєму побачити тління" (Пс. 15, 10). Він дуже сильний, Іов Залізо. Це добре знають демони. Коли ігумен кілька разів в році покидає місце свого спокою, коли він на плечах священнослужителів в свята обноситься на хресному ході довкола свого монастиря, демонське полчище ридає на багато кілометрів довкола.

    Але не лише тому сильний Іов. Він сильний тому, що здатний пробити пролом в найприступнішій фортеці — в звичному бездуховному людському світогляді. На звичайне життя з її жалем і задоволеннями, на сенс життя, на смерть, що царює нині, і на майбутнє загальне воскресіння людей після знайомства з Іовом починає дивитися інакше.

    Холод вмираючого життя і його гріховний сморід хоч ненадовго, але відступить. Захочеться теж ожити, потепліти від молитви і запахнути святістю.

    Пам'ять преподобного Іова Почаївського згадується 19 травня та 10 листопада, знайдення мощей - 10 вересня(нов. стиль).


    Перекладено українською за матеріалами сайту: Отрок
    Джерело: hram.lviv.ua

    Сподобалося? Розкажи друзям:
    • Коментарі (0)
    • Facebook
    • Довідка
    Бажаєте висловитися?

    Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
    Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
    Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com