Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
  так
  ні
  святкую день Валентина
  а що це за свято?
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Про покаяння  Про покаянняУ чому полягає покаяння? Людина, яка відвернулася від Бога чи жила собою, раптом або поступово розуміє, що її життя не може бути повним в тому вигляді, в якому вона його переживає. Покаяння полягає в тому, щоб обернутися обличчям до Бога. Цей момент початковий і рішучий. Коли ми раптом міняємо курс, і замість того, щоб стояти спиною або боком по відношенню до Бога, по відношенню до правди, по відношенню до свого покликання, ми вже зробили перший рух, ми звернулися до Бога. Ми ще не покаялися в тому сенсі, що ми не змінилися, але, щоб це сталося, ми повинні щось пережити, тому що ми не відвертаємося від себе і не звертаємося до Бога просто так, як нам заманеться. Буває: людина живе собі спокійно, нічого з нею не відбувається особливого. Вона наче "пасеться" на полі життя, щипає траву, не думає, що над нею небо бездонне, не думає ні про яку небезпеку, їй жити добре. І раптом щось трапляється і звертає її увагу на те, що все не так просто. Це відбувається у всіх людей по-різному.

  Буває так, що людина робить той чи інший, ніби незначний вчинок і раптом бачить його наслідки. Я пам'ятаю одного хлопчика, який розмахував перед своєю сестричкою кинджалом. Розмахуючи цим кинджалом, він її осліпив. У той момент він раптом зрозумів, що бездумно, безвідповідально грати таким предметом, як кинджал. Ця жінка залишалася сліпою на одне око протягом усього свого життя, але її брат цього ніколи не міг забути. Він пам'ятав про це не в тому сенсі, що боявся доторкнутися до кинджалу або до складаного ножа, він знав, що найбільш незначні дії можуть мати остаточно трагічне значення. Іноді думка, яка нас приводить до покаяння, буває не такою трагічною, ми чуємо раптом те, що про нас думають люди. Ми уявляємо себе завжди в гарному вигляді. Коли нас критикують, у нас з'являється тенденція думати, що людина, яка нас не бачить такими прекрасними, якими ми себе бачимо, помиляється. Але ось ми почули ще кілька думок інших людей про самих себе. Ми думали, що ми герої, а всі думають, що ми боягузи. Ми думали, що ми бездоганно правдиві, а люди думають, що ми лукаві і т.д. Якщо ми зупинимо увагу на цьому, ми вже ставимо перед собою питання: хто я? яке моє покликання в житті? Я не кажу про ремісниче покликання, а про те, якою людиною я можу стати. Невже я задоволений тим, я ким є, чи не можу я себе перерости, кращим стати?

  Трапляється, що мою увагу на себе самого звертає не голос того чи іншого нашого знайомого, а читання Євангелія. Я читаю Євангеліє і бачу, якою сьогодні має бути людина. Я бачу образ Христовий у всій його красі або, у всякому разі, в тій мірі краси, яку я здатний побачити. Я починаю себе порівнювати. Я починаю звертатися не на себе самого, а на інше: чи на образ Христа, або на те, що про мене думають люди: і починається суд над собою. У момент, коли починається суд, починається і покаяння. Це ще не повнота покаяння, тому що здійснити над собою якісний суд - це не означає бути в душу пораненим тим, що я скоїв, і чим я є.

  Іноді ми усвідомлюємо головою, що ми погані, і в тому та в іншому відношеннях повинні бути інакшими, а почуттям ми цього не можемо пережити. Мені пригадується один випадок. Багато років тому (ще в 20-х роках) був з'їзд російського студентського християнського руху. На цьому з'їзді був присутній один чудовий священик - отець Олександр Єльчанінов, писання якого зараз перевидані в Росії. До нього прийшов на сповідь офіцер і сказав:
  - Я можу вам викласти всю неправду моєму житті, але я тільки її головою усвідомлюю. Моє серце залишається абсолютно недоторканим. Мені все одно. Головою я розумію, що це все зло, а душею ніяк не відкликаюся: ні болем, ні соромом.
  І отець Олександр сказав приголомшливу річ:
  - Не сповідайтеся мені. Це буде абсолютно марна справа. Завтра, перед тим як я буду служити літургію, ви вийдіть до Царських Врат. І коли всі зберуться, ви скажіть те, що ви тільки що сказали мені, і сповідайтеся перед всім присутнім з'їздом.

  Офіцер на це погодився, тому що він відчував себе мерцем, він відчував, що в ньому життя немає, що у нього тільки пам'ять і голова, а серце мертве, і життя в ньому згасло. Він вийшов від священика з почуттям жаху. Офіцер думав, що як почне він зараз говорити, то весь з'їзд від нього відвернеться. Всі з жахом подивляться на нього і подумають: "Ми вважали його порядною людиною, а який він негідник, він не тільки негідник, але і мрець перед Богом". Але він пересилив свій страх і жах, встав і почав говорити. І сталося для нього найбільш несподіване. У момент, коли він сказав, навіщо він встав перед Царськими Вратами, весь з'їзд звернувся до нього співчутливою любов'ю. Він відчув, що всі йому відкрилися, що всі відкрили обійми свого серця, що всі з жахом думають про те, як йому боляче, як йому страшно. Він розридався і в сльозах виголосив свою сповідь, і для нього почалося нове життя.

  І ось тут ми торкаємося дуже важливого моменту, самого покаяння. Покаяння полягає не стільки в тому, щоб холоднокровно побачити в собі гріх і принести його Богові на сповіді, скільки в тому, що нас щось так вдарило в душу, що вирвалися з наших очей і з нашого серця сльози. Св. Варсонофій Великий говорить, що сльози істинного покаяння можуть нас очистити так, що навіть відпаде необхідність йти на сповідь: якщо нас Бог простив, то людині нічого більше прощати.

  Є цікава думка в учня преп. Симеона Нового Богослова, преп. Микити Стифата, де він говорить, що сльози істинного покаяння можуть людині повернути навіть втрачену тілесну цноту. Покаяння має бути саме таким.

  Але ми не можемо так каятися постійно. Це нам не під силу. Що ж нам робити? Ви, напевно, читали про те, як відбуваються розкопки стародавніх міст або пам'ятників. Приходить археолог і починає шкребти землю. Спочатку він бачить звичайний грунт, але поступово починає розрізняти якісь обриси того, що давним-давно лягло під землю. Це вже перше бачення. Коли ми в собі бачимо найбільш зародковим чином що-небудь, що негідне ні нас самих, ні тієї любові і поваги, якими ми оточені, ні тієї любові, яку Бог нам проявляє - це вже початок нашого прозріння. Ми можемо піти на сповідь і сказати, що під грунтом, може бути, дуже глибоко лежить світ гріха, але я дізнався на поверхні дещо про нього. Я хотів би це принести Богові і сказати:

  - Я це побачив! Ти мені допоміг це побачити, Господи! І я відрікаюся від цього зла. Я поки ще не вмію каятися, але я знаю, що це несумісне ні з моєю дружбою з Тобою, ні з тим ставленням моїх близьких, яким я оточений, ні з тим, чим я хочу бути.

  Є стара середньовічна відпустова молитва, яка закінчується словами: "І хай простить тобі Господь всі гріхи, в яких ти істинно розкаявся". Не те, що ти просто розповів, а те, перед чим ти здригнувся душею, що тебе охопило жахом. Ці гріхи тобі прощаються. Останнє є твоїм новим завданням. Ти повинен далі і далі, глибше і глибше йти в себе, в ці розкопки, і почати знаходити те, що негідно ні тебе, ні Бога, ні того, що про тебе думають люди. Сповідь таким, чином, робиться частиною прогресивного покаяння, що поступово поглиблюється. Поступово розкриваються перед тобою нові глибини. Ви тоді скажете:

  - У чому ж полягає життя? У тому, щоб йти у ці глибини і бачити в собі тільки зло, зло, зло? .. Йти в пітьму? З цим не можна жити!

  Так, з цим не можна жити. Але пітьму розганяє світло. Якщо ми бачимо в собі що-небудь розумне - це значить, що світло проникло в нову глибину нашого життя. Я хочу навести приклад, який я наводжу дітям.

  До мене приходить дитина і каже:
  - Я вдивляюся в усе зло, яке в мені є, і не вмію його викорінити, вирвати з себе.
  Я її питаю:
  - А скажи: коли ти входиш в темну кімнату, невже ти махаєш в ній білим рушником в надії, що пітьма розійдеться, розсіється?
  - Ні. Звичайно, ні!
  - А що ти робиш?
  - Я відкриваю віконниці, я відкриваю фіранки, я відкриваю вікна.
  - Саме так! Ти проливаєш світло туди, де була темрява. Так само і тут. Якщо ти хочеш по-справжньому каятися, сповідатися воістину і мінятися, тобі не треба зосереджуватися тільки на тому, що в тобі поганого. Тобі потрібно впустити в себе світло. А для цього потрібно звернути увагу на те, що в тебе вже є світлого. І в ім'я цього світла боротися з усією темрявою, яка в тобі є.
  - Так але, як це зробити? Невже я буду про себе думати, що от я такий хороший в тому чи іншому відношенні?
  - Ні. Читай Євангеліє і відзначай в ньому ті місця, які вдаряють тебе в душу, від яких трепетним ​​робиться серце, від яких розум світлішає, які підстьобують твою волю до бажання нового життя. І знай, що в цьому слові, в цьому образі, в цій заповіді, в цьому прикладі Христа ти знайшов собі іскорку Божественного світла. І опоганена, потемніла ікона, якою ти є, просвітліла. Ти вже трохи стаєш схожим на Христа, в тобі потроху починає проявлятися образ Божий. А якщо так, то запам'ятай це. Якщо ти будеш грішити, то будеш оскверняти святиню, яка в тобі вже є, вже живе, вже діє, вже росте. Ти будеш гасити в собі образ Божий, гасити світло або оточувати його темрявою. Цього ти не роби. Якщо ти будеш вірний тим іскрам світла, які в тобі вже є, то поступово пітьма навколо тебе буде розсіюватися. По-перше там, де світло, пітьма вже розсіяна. По-друге, коли ти виявиш в собі якусь частинку світла, чистоти, правди, коли дивишся на себе і думаєш, що ти насправді справжня людина, тоді можеш починати боротися з тим, що наступає на тебе подібно до ворогів, які наступають на місто, затемнюючи це світло в тобі. Ось ти вже навчився поважати чистоту, і раптом до тебе піднімається бруд думок, тілесних бажань, почуттів, чутливості. У цей момент ти собі можеш сказати: ні, я виявив в собі іскорку цнотливості, іскорку чистоти, бажання когось полюбити без того, щоб цю людину оскверняти навіть думкою, не кажучи вже про дотик. Ці думки я допустити в собі не можу, не стану, буду боротися проти них. Для цього я звернуся до Христа і буду кричати Йому: "Господи, очисти Господи, спаси Господи, допоможи!" І Господь допоможе.

  Але Він не допоможе тобі, перш ніж ти сам не поборешся. Є розповідь в життєписі преп. Антонія Великого, як він відчайдушно боровся зі спокусою. Боровся так що, нарешті, в знемозі впав на землю і лежав без сил. Раптом перед ним з'явився Христос, і, не маючи сил піднятися до Нього, Антоній Йому каже: «Господи, де ж Ти був, коли я так відчайдушно боровся" Христос йому відповів: "Я стояв невидимо поруч з тобою, готовий вступити в бій, якби ти тільки здався. Але ти не здався, і ти переміг."

  І ось я думаю, що кожен з нас може навчитися каятися і приходити на сповідь щоразу з новою перемогою і з новим баченням того поля битви, яке перед ним розкривається все ширше і глибше. І ми можемо отримати прощення наших гріхів від Христа, прощення того, що ми вже почали в собі перемагати, і благодать - нову силу, щоб перемогти те, що ми ще не перемогли.

  Митрополит Антоній Сурозький


  © Переклад hram.lviv.ua, 2013
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com