Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Опитування
  Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
  так
  ні
  святкую день Валентина
  а що це за свято?
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Січень 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Праведна кн. Софія Слуцька

  Праведна кн. Софія СлуцькаПраведна Софія була останньою княгинею славного білоруського православного роду князів Слуцьких і Копильских, нащадків великого князя Альгерда з роду Рюриковичів. Деякі з цього роду сиділи на Київському престолі, інші були князями Новгорода. Родоначальником князів Олельковичів-Слуцьки х був онук Альгерда Олелько Володимирович. Блаженна Софія народилася 1 травня 1585 року. У тому ж році померла її мати, а 6 травня наступного року помер і батько, князь Юрій Семенович. Опіку над сиротою взяли на себе далекі родичі: спочатку Жмудській староста Юрій Ходкевича, що взяв її з собою у Вільно, а потім Віленський каштелян, Брестський староста Ієронім Ходкевича.

  Обидва опікуна юної Софії заборгували князям Радзівілам значні грошові суми, і хотіли використовувати свою опіку: за рахунок величезних маєтків єдиною прямої спадкоємиці багатого роду звільнитися від боргів, помноживши при цьому власний стан. З цих міркувань Ходкевича і князі Радзівіли уклали письмову угоду щодо шлюбу князівни Софії після досягнення нею повноліття з Янушем Радзівілом, князя м Несвіжським , сином Віленського воєводи князя Христофора Радзивіла .

  Князю Янушу дозволено було бачитися з юною Софією, находящейся тоді в Віленськ ім будинку Ходкевича. Княжн е було тоді одинадцять років, вона вважалася нареченою Несвіжського князя.

  По закінченні деякого часу Радзивіли раптово наклали заборону на маєток Ходкевича Копили під Оршею, в рахунок оплати того старого боргу. Розгніваний боржники негайно заборонили побачення князя Януша з княжною Софією і ні та, ні інша сторона не думала поступатися, всі готувалися до міжродової війні. Радзивіли зібрали 6000 чоловік збройної піхоти і кінноти, зміцнили гарматами свій палац. Ходкевичу свою чергу вистави в 24 гармати та озброїв 2000 чоловік своєї челяді. У самому центрі міста готувалося страшне кровопролиття, однак відправлені королем посланці зуміли спинить готовий розпочатися бій і схилити обидві сторони до миру.

  Нова мирова угода була укладена на наступних умовах: анульовані всі грошові претензії Радзивілів до Ходкевича, яким були також видані свідоцтва про правильність ведення справ з опіки над маєтком князівни Софії. Коли княжна досягла віку, що дозволяє вступити в шлюб, Януш Радзивіл звернувся 20-го дня липня 1600 року до папи Римського з проханням про дозвіл йому як католику укласти шлюб з княжною Софією Слуцькою , що залишається в Православ’ї і поставивши незаперечно умову, щоб діти від цього шлюбу були неодмінно православними.

  Одруження княжни Софії Юріївни з князем Янушем Радзивілом відбулося 1 жовтня 1600 року по православному обряду в одному з соборів Бреста. За деякими відомостями, обставини цього міжродового і міжконфесійного союзу і, зокрема, зобов’язання виховання майбутніх дітей обох статей у православній вірі, згодом стали об’єктом короткого листування між Константинопольським патріархом і Римським папою.

  Не солодко було життя княжни Софії під опікою корисливих Ходкевичив , не стала вона солодший і в заміжжя. Єдиною приємністю і втіхою була для княгині Слуцької православна віра: у всіх печалях своїх з самого раннього дитинства зверталася вона до Бога. До всіх же знегодами житейським додалося ще одне горе, що затьмарило собою особисті скорботи княгині: церковна унія з Римом, оголошена в Речі Посполитій з 1596 року.

  У період укладання унії Слуцьк належав княгині Софії. Саме вона і стала захисницею православних святинь, охоронителькою народу від уніатського насильства. У молодої княгині православні віруючі знайшли велике моральне підбадьорення, духовну і матеріальну підтримку, що дали жителям міста можливість згуртуватися під покровом своїх святинь в Слуцькому Преображенському Братств і з метою захисту Православ’я.

  У діяльності Братства праведна Софія брала саме діяльну участь як високошановна «братчиця». Свого чоловіка , католика, наполегливо переконала вона випросити у польського короля грамоту про заборону благочестивих (тобто православних) примушувати до унії. Грамота була видана, і ця найважливіша спроба княгині Софії юридично забезпечити захист інтересів Православ’я увінчалася повним успіхом. Завдяки великим зусиллям благочестивій захисниці Православ’я Слуцьк залишився єдиним містом Білорусі, як е мужньо витримав жорстокий гніт уніатів, будучи твердинею віри, заповідану предками, зберігши цілісність, чистоту і недоторканність вчення, що освятило землі Київської Русі в 988 році.

  Вплив праведної княгині було настільки великий , що навіть чоловік її князь Януш Радзивіл згодом видавав грамоти на підтримку православ’я, глибоко шануючи заповідану благочестивою Софією традицію . В одній з них сказано: «… церкви і монастирі релігії православної в маєтках моїх, як і раніше, повинні бути додержані, і нащадки мої повинні дотримуватися, щоб не було в тому ніякої зміни».

  Крім юридичного захисту Православ’я княгиня Софія завжди піклувалася про матеріальне забезпечення монастирів, церков, щедро жертвував на храми Божі, власноруч виготовляла дорогі, вишиті золотом і сріблом священичі облачення, виділяла кошти на будівництво церков. Як паломниця подорожувала високо шановна братчиця в самі віддалені храми в дні храмових свят.

  Завдяки діяльності княгині Софії, Слуцьк ще за життя цієї великої угодниці Божої отримав особливе значення в релігійному відношенні для всієї Білорусі та України, зберігши в чистоті і недоторканності Православ’я. Місто поступово зробилося релігійним і церковно-адміністративним центром, біля якого групувалися православні патріотичні сили Білорусі.

  Померла блаженна Софія 19 березня 1612 року від перших пологів мертвонародженій доньки в віці 26 років. Прославлення блаженної Софії почалося швидко після смерті. Вже з середини 17 століття ми знаходимо в білоруських богослужбових книгах тропар і кондак блаженної Софії Слуцької . Більшість істориків вважає, що прославлення святої Софії Слуцької почалося при Київськму митрополиті Петрі Могилі або Сильвестрі Косові.

  Сьогодні нетлінні останки княгині Слуцької Софії почивають відкрито у Свято- Духовому кафедральному соборі Мінська.

  Пам'ять - 1 квітня (н. ст.).


  Джерело: Українська Автокефалія
  • Переглядів: 3874
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com