Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Скільки Вам років?
  до 13
  14-17
  18-23
  24-29
  30-39
  40-50
  більше 50
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Запрошення на Небо

  Від смерти до Життя

  Пасха — настільки радісне, світле свято весняної юності людства, що мимоволі забуваєш про все похмуре і неприємне. На тлі загального захвату життя не думаєш про те, що у Воскресінні ми зустрічаємо Христа, Який тільки що побував в пеклі. Нам здається, що все вже позаду, але насправді наша дорога з пекла, наш «песах» — проходження — від смерті до життя лише починається.

  Господь Своїм Воскресінням показав Дорогу. Він запрошує ступити з Ним на дистанцію, але за людиною вибір — йти або не йти. У цьому «офіційному» запрошенні на Небо, яке підносить особисто вам Сам Творець століть — весь сенс пасхальної радості. Про це говорить східнохристиянська ікона Воскресіння, на якій Христос зображається витікаючим з пекла і таким, що виводить з Собою Адама, Єву і інших героїв біблейської історії, що втілюють собою людство. Про це говорить Господь в євангельській притчі про званних на шлюбний бенкет, розказаною Ним перед самим розп'яттям і Воскресінням. Про це і говорить весь чин пасхального богослужіння.

  Родина Церкви

  Служба Воскресіння була складена для новохрещених — для тих, хто вперше причащався і відчував радість присутності Христа в собі. Ще зовсім недавно на вигук «оголошені, вийдіть!» вони з трепетом виходили перед початком Літургії Вірних. Радість Причастя вже давно відома хрещеним християнам, які разом з неофітами тепер сорадуются їх першій Євхаристії. І зараз, в пасхальну ніч, в білому одязі, тільки що після хрещальної купелі вони вперше урочисто входять в храм і вже не залишаються в притворі. «Їх перший досвід Церкви, — пише о. Олександр Шмеман, — це не прийняття якоїсь абстракції або ідеї, а реальне і конкретне з'єднання з людьми, які, через те що кожен з них сполучений з Христом, сполучені між собою і складають одну сім'ю, одне тіло, одне братерство. Бути сім'єю і реалізувати себе як сім'ю — це і є дійсна суть Церкви». У наш час про це урочисте літургійне дійство нагадує святковий хресний хід довкола храму перед початком пасхальної заутрені.

  Сьогодні нам здається, що пасхальне богослужіння — це величне феєричне дійство. Та все ж те, що ми бачимо тепер, — відгомін тієї первинної святкової радості християн, коли вся сім'я в зборі і за одним столом. Прп. Симеон Новий Богослов про трапезу Євхаристії говорить, що Христос, одного дня ставши нашим родичем по плоті і залучивши нас Своєму Божеству, зробив людей Своїми родичами. Пасхальне богослужіння — це радість батька, який бачить блудного сина, що повертається, і біжить йому назустріч з вигуками: "Принесіть кращий одяг і одягніть його, і дайте перстень на руку його і взуття на ноги; і приведіть відгодоване теля, і заколіть; станемо їсти і веселитися! бо цей син мій був мертвий і ожив, пропадав і знайшовся" (Лк. 15, 22-24).

  Твоє від Твоїх...

  В давнину вірні приносили на пасхальну літургію хліб, вирощений своїми руками. Священики підносили його Богові як анафору (з грец. «вознесення»), а потім роздавали всім присутнім як Тіло і Кров Христову. «Як хліб після призивання Бога не є вже хлібом, але Євхаристія (з греч. „дяка“), що складається з двох речей, — земного і небесного, так і тіла наші, приймаючи Євхаристію, вже нетлінні, маючи надію воскресіння», — пише свт. Іриней Ліонський.

  Можливо, зараз не зовсім зрозуміло та органічна єдність простого буденного життя і Євхаристії, так явно виражене в літургійній традиції древніх християн. Але саме про це нагадують нам пасхальні кошики. Господь зробив Євхаристію на хлібі і провині не тому, що це продукти з «позитивною енергетикою», а тому, що з хлібного колоса і виноградної лози зростав весь устрій життя наших предків.

  Життя сучасного мегаполісу зовсім інше, і більшість міських малят впевнена, що булки зростають на полицях магазинів. Пасхальні харчі перетворилися на просто приємну традицію. Але сенс літургії від цього не помінявся. Наприклад, якщо мій друг вчора написав комп'ютерну програму, то він, звичайно, не може принести диск і покласти його на вівтар. Але він принесе частину зароблених грошей і купить випечену в храмі просфору (з гр. «приношення»), яка стане частиною Таїнства Євхаристії.

  А потім напише нову програму, яка дозволяє зручно оперувати святоотцівськими висловами, і викладе її у вільне користування в Інтернеті. Ось це вже і є повнота пасхальної літургійної радості християнина: твоє життя знаходить сенс і значення, коли ти ділишся всім, що робиш: «Твоє від Твоїх, Тобі приносимо за всіх і за все», — молиться священик на літургії при освяченні Святих Дарів. «В центрі літургії — любов, — пише свт. Микола Сербський, — яка, віддавши все своє, віддає і себе врешті. То є головне, а речовина - другорядне.

  «І якщо ти так святкуєш і так причащаєшся Божественних Таїн, — вигукує прп. Симеон Новий Богослов, — все життя буде тобі одним святом, і навіть не святом, але приводом для святкування однієї безперервної Пасхи». Кожна літургія — це і є Пасха, а причащання — щастя, яке Господь дарує людині у відповідь на його працю і любов.

  На Пасхальному богослужінні за святковим столом Євхаристії з'являлися нові християни. Для них Світла седмиця була часом радісного і творчого усвідомлення того, що відбувається з людиною, коли усередині — Господь; часом, коли людина вчилася найголовнішому — поводженню з благодаттю: як зберегти її, як не розплескати.

  Світла Седмиця

  Цілий тиждень після Пасхи щодня в храмах здійснюється пасхальна служба. Християни в цю седмицю причащалися щодня. Після літургії всі новохрещені слухали так звані містагогії — повчання, в яких християни ділилися з неофітами своїм глибшим досвідом церковного життя. Багато Святих отців порівнюють свято Пасхи з шлюбним бенкетом, тривалим на довгий час. Але цьому бенкету передував піст, тобто час чекання нареченою-душею, що вдягається в світлий шлюбний одяг, свого Жениха — Христа. "А ти, коли постиш, помаж голову твою і умий обличчя твоє" (Мф. 6, 17). Традиція робити сум на обличчі і в храмі під час посту прийшла до нас з католицького заходу в XVII-XVIII століттях.

  Але центральним моментом пасхального шлюбного бенкету є Євхаристія, в якій всі знегоди утомленої від чекання нареченої винагороджуються радістю бути з коханим. «Таїнство Євхаристії — це страждання, втілені любов'ю в блаженство. У цьому полягає таємничий закон життя у Христі, житті Церкви», — пише сщмч. Василь Кинешемський, виражаючи вже в ХХ столітті саме серце пасхальної радості християн перших століть. Але після Світлої Седмиці шлюбний бенкет вже позаду, а попереду для новопросвічених наступають будні, сповнені бажань і розчарувань життя в Церкві.

  З глибини віків

  А що залишається нам, сучасникам Христа в ХХІ столітті? Невже ми безповоротно втратили той древній харизматичний дух, яким дихали перші покоління християн, ту родинну атмосферу Свята свят і Торжества з торжеств? Ні, нічого ми не втратили. «Ось простота апостольського служіння: У перший же день тижня, коли учні збиралися для переломлення хліба. Павло, заломивши хліб, і скуштувавши, розмовляв досить навіть до світанку і потім вийшов (Деян. 20, 7-11). І ось інша літургія, що здійснюється в багатстві і спокої в ХVІІІ або ХІХ столітті. На престолі дорогоцінні метали, різноманітний в століттях створений обряд, співаються молитви, зовсім не відомі в апостольські часи. І ось, хіба не бачимо ми, не сміючи підняти око, що і багряний шовк, і парча, і срібло на престолі пронизуються все тим же дорогоцінним променем апостольської благодаті, наче ми нікуди і не вирушали з першохристиянства», — пише С. Фудель.

  Так, християнство вийшло за рамки родинної общини, і те, що багато що забуте — природно і нормально. Адже з перебігом століть світ стає все цікавішим, і все глибше і пильніше вдивляється в нього людина. Те, що сьогодні ми святкуємо Пасху вже не зовсім так, як наші предки, говорить не про те, що ми щось втратили і щось обов'язково потрібно відроджувати, а про те, що Церква зростає, і в її живої клітини — людини — з'являється нове, досконаліше бачення світу; нові, складніші питання.

  І втікати од відповіді в минуле, мабуть, не варто. Адже суть пасхального торжества, по думці св. Федора Студита, вічна і незмінна: «Чому ж ми з таким нетерпінням чекаємо Пасхи, яка приходить і відходить? Чи не святкували ми її безліч разів і раніше? І ця прийде і піде — в цьому столітті немає нічого постійного. Що ж, — запитає хто-небудь, — не потрібно радіти Пасці?

  — Ні, навпаки, давайте радіти їй набагато більше — але тій Пасці, яка відбувається щодня. Що це за Пасха? — Очищення гріхів, сокрушення серця, сльози пильнування, чиста совість, умертвіння земних членів: розпусти, нечистоти, пристрастей, недобрих бажань і всякого іншого зла. Хто удостоїться досягти всього цього, той святкує Пасху не один раз в році, але щодня». Ось та «дорога з пекла», на яку Господь запрошує сьогодні кожного — хрещеного і нехрещеного — людину. Запрошує в надії що ми знову прийдемо в Його дім.


  Українською перекладено за матеріалами сайту Отрок


  Джерело: hram.lviv.ua
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com