Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
  так
  ні
  святкую день Валентина
  а що це за свято?
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Умберто Еко: Дорогий онуче, вчи напам'ять!

  Умберто Еко: Дорогий онуче, вчи напам'ять!Мій дорогий онуче!

  Я не хотів би, щоб цей різдвяний лист звучав занадто повчально, в дусі Де Амічіса, та проповідував би любов до наших ближніх, батьківщини, людства і тому подібних речей. Ти не став би до цього прислухатися (ти вже дорослий, а я занадто старий), оскільки система цінностей настільки змінилася, що мої рекомендації можуть виявитися недоречними.

  Отже, я хочу дати тільки одну пораду, яка може стати в нагоді тобі на практиці зараз, коли ти користуєшся своїм планшетом. Я не стану давати тобі поради, але не буду займатися цим зі страху здаватися старим дурнем. Я і сам ним користуюся. В крайньому випадку, можу порадити тобі не затримувати увагу на сотнях порнографічних сайтів, що демонструють сексуальні ігри між людьми, між людиною та твариною. Не вір, що сексуальні відносини зводяться до цих досить монотонних дій. Ці сцени задумані, щоб утримати тебе вдома замість того, щоб піти і познайомитися з реальними дівчатами. Припускаю, що ти гетеросексуал, в іншому випадку прийми мої рекомендації в додатку до твоєї ситуації, але дивись на дівчат у школі або на ігрових майданчиках, тому що вони кращі за телевізійних персонажів і коли-небудь подарують тобі велику радість, ніж дівчата online. Вір мені, тому що у мене більше досвіду (якби я тільки спостерігав за сексуальними іграми по комп’ютеру, твій батько ніколи б не народився, та й тебе б не було).

  Але я не про це хотів з тобою говорити, а про хворобу, яка вразила твоє і попереднє покоління, яке вже навчається в університетах. Я кажу про втрату пам’яті.

  Це правда, що якщо ти захочеш дізнатися, хто такий Карл Великий або де знаходиться Куала - Лумпур, то ти зможеш натиснути на кнопку і негайно дізнатися все з інтернету. Роби це, коли тобі потрібно, але, отримавши довідку, старайся запам’ятати її зміст, щоб не шукати вдруге, коли ці знання тобі знадобляться в школі, наприклад. Погано те, що розуміння того, що комп’ютер може в будь-який момент відповісти на твоє питання, відбиває у тебе бажання запам’ятовувати інформацію. Цьому явищу можна навести таке порівняння: дізнавшись, що з однієї вулиці до іншої можна дістатися на автобусі або метро, що дуже зручно у випадку поспіху, людина вирішує, що у неї більше немає необхідності ходити пішки. Але якщо ти перестанеш ходити, то перетворишся на людину, вимушену пересуватися в інвалідному візку. О, я знаю, що ти займаєшся спортом і вмієш керувати своїм тілом, але повернемося до твого мозку.

  Пам’ять подібна до м’язів твоїх ніг. Якщо ти перестанеш робити вправи з пам’яттю, то вона стане в’ялою, і ти (будемо говорити без натяків) перетворишся на ідіота. Крім того, всі ми в старості ризикуємо захворіти хворобою Альцгеймера, і один із способів уникнути цієї неприємності полягає в постійних вправах з нашою пам’яттю.

  Ось у чому полягає мій рецепт. Щоранку вивчай який-небудь короткий вірш, як примушували нас робити в дитинстві. Можна влаштовувати змагання з друзями на кращу пам’ять. Якщо тобі не подобається поезія, то ти можеш запам’ятовувати склад футбольних команд, але ти повинен знати гравців не тільки команди Римського клубу, але і гравців інших команд, а також їх склад в минулі часи (уяви, що я пам’ятаю імена гравців Туринського клубу, колишніх на борту літака, що зазнав аварії на пагорбі Суперга: Бачігалупо, Балларін, Марозо і так далі). Змагатися в тому, хто краще пам’ятає зміст прочитаних книг (хто був на борту «Еспаньйоли», що відправилася на пошук острова скарбів? Лорд Трелоні, капітан Смоллет, доктор Лівсі, Джон Сілвер, Джим... ) З’ясуй, чи пам’ятають твої друзі імена слуг трьох мушкетерів і д’Артаньяна (Грімо, Базен, Мушкетон і Планше) ... А якщо ти не хочеш читати «Трьох мушкетерів» (хоч ти не знаєш, що при цьому втрачаєш), то виконай подібну гру з тією книжкою , яку ти прочитав.

  Це здається грою, так це і є гра, але ти побачиш, як твоя голова наповниться персонажами, історіями та найрізноманітнішими спогадами. Ти запитаєш, чому колись комп’ютер називали електронним мозком. Це тому, що він був задуманий за зразком моделі твого (нашого) мозку, але у людського мозку — більше зв’язків, ніж у комп’ютера. Мозок — це такий комп’ютер, який завжди з тобою, його можливості розширюються в результаті вправ, а твій настільний комп’ютер після тривалого використання втрачає швидкість і через кілька років вимагає заміни. А твій мозок може прослужити тобі до 90 років, і в дев’яносто років, якщо ти будеш його вправляти, ти будеш пам’ятати більше, ніж пам’ятаєш зараз. Він до того ж безкоштовний.

  Потім є ще історична пам’ять, яка не пов’язана з фактами твоєму житті або з тим, що ти прочитав. Вона зберігає ті події, які трапилися до твого народження.

  Сьогодні, якщо ти вирушаєш в кінотеатр, ти повинен прийти до початку фільму. Коли фільм починається, то тебе наче весь час ведуть за руку, пояснюючи, що відбувається. У мої часи можна було увійти в кінотеатр у будь-який момент, навіть в той час коли вже була середина фільму. Безліч подій траплялося до твого приходу, і доводилося домислювати те, що відбувалося раніше. Коли фільм починався спочатку, можна було побачити, чи правильна твоя реконструкція. Якщо фільм подобався, то можна було залишитися і подивитися його ще раз. Життя нагадує перегляд фільму в мої часи. Ми народжуємося в момент, коли вже відбулося безліч подій протягом сотень тисяч років, і важливо зрозуміти, що ж сталося до нашого народження. Це потрібно для того, щоб краще зрозуміти, чому сьогодні відбувається стільки нових подій.

  Сьогодні школі (крім твого власного кола читання) варто було б навчити тебе запам’ятовувати те, що трапилося до твого народження, але їй це погано вдається. Різні опитування показують, що сьогоднішня молодь, навіть та університетська, народжена в 1990 році, не знає, а, може бути, не хоче знати про те, що відбувалося в 1980 році, вже не кажучи про те, що було 50 років тому. Статистика говорить, що коли молодих людей запитують, хто такий Альдо Моро, то вони відповідають, що він очолював «Червоні бригади», але ж він був убитий членами цієї підпільної ліворадикальної організації.

  Діяльність «Червоних бригад» для багатьох залишається таємницею, але ж вони були присутні на політичній сцені всього лише тридцять років тому. Я народився в 1932 році, через десять років після приходу фашистів до влади, але я знав, хто був прем’єр — міністром за часів маршу на Рим. Може бути, у фашистській школі мені розповіли про нього, щоб пояснити, яким дурним і поганим був цей міністр («боягузливий Факта»), зміщений фашистами. Нехай так, але я знав про це. Але залишимо осторонь школу. Сьогоднішня молодь не знає артисток кіно двадцятирічної давності, а я знав, хто така Франческа Бертіні, що знімалася в німому кіно за двадцять років до мого народження. Може бути, так було, тому що я гортав старі журнали, звалені в коморі нашого будинку. Я і тобі пропоную перегортати старі журнали, тому що це допомагає зрозуміти те, що відбувалося до твого народження.

  Але чому так важливо знати про події далекого минулого? Тому що часто подібні знання допомагають зрозуміти хід сьогоднішніх подій і в будь-якому випадку, як знання складу футбольних команд, допомагають збагатити нашу пам’ять.

  Врахуй, що ти можеш тренувати свою пам’ять не тільки за допомогою книг і журналів, але і за допомогою інтернету. Він придатний не лише для того, щоб базікати з твоїми друзями, а й для вивчення світової історії. Хто такі хетти і камізари? Як називалися три кораблі Колумба? Коли вимерли динозаври? Чи був штурвал на Ноєвому ковчезі? Як називався предок бика? Сто років тому водилося більше тигрів, ніж зараз? Що ти знаєш про імперію Малі? Хто розповів про неї? Хто був другим Папою в історії? Коли був створений Міккі Маус?

  Я міг би продовжувати задавати питання до безкінечності, і вони стали б прекрасними темами для дослідження. Все це треба пам’ятати. Настане день, і ти постарієш, але ти будеш відчувати, що прожив тисячі життів, як якби ти брав участь у битві при Ватерлоо, був присутній при вбивстві Юлія Цезаря, побував в тому місці, де Бертольд Шварц, змішуючи в ступці різні речовини в спробі отримати золото, випадково винайшов порох і злетів на повітря (і так йому і треба!). А інші твої друзі, що не прагнуть збагатити свою пам’ять, проживуть тільки одне власне життя, монотонне та позбавлене великих емоцій.

  Отже, збагачуй свою пам’ять і завтра вивчи на пам’ять «La Vispa Teresa».

  Умберто Эко ("L’Espresso", Італія)

  Інститут родини та подружнього життя
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com