Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Скільки Вам років?
  до 13
  14-17
  18-23
  24-29
  30-39
  40-50
  більше 50
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  ПОСЛАННЯ СВЯТОГО І ВЕЛИКОГО СОБОРУ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

  ПОСЛАННЯСВЯТОГО І ВЕЛИКОГО СОБОРУ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

  Православним людям і кожній людині доброї волі

  ПОСЛАННЯ СВЯТОГО І ВЕЛИКОГО СОБОРУ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ


  Ми звеличуємо і славимо Бога «милосердя і всякої втіхи» [2 Кор. 1:3], що сподобив нас зібратися в тиждень П'ятидесятниці (18-26 червня 2016 року) на острові Крит, де апостол Павло і учень його Тит проповідували Євангеліє в перші роки життя Церкви. Ми дякуємо Богові в Трійці за те, що Він благоволив нам завершити в одностайності труд Святого і Великого Православного Собору, скликаного Вселенським Патріархом Варфоломієм в однодумності з Предстоятелями Помісних Православних Автокефальних Церков.

  Вірно наслідуючи приклад апостолів і Богоносних отців, ми знову заглибилися в Євангеліє свободи, заради якої нас визволив Христос (Гал. 5:1). Основою наших богословських обговорень була впевненість в тому, що Церква живе не для себе. Вона несе свідчення Євангелія благодаті та істини і пропонує всьому світові дари Божі: любов, мир, справедливість, примирення, силу Хреста і Воскресіння і сподівання на вічність.

  1) Головним пріоритетом Святого і Великого Собору було проголошення єдності Православної Церкви. Наявна єдність має зміцнюватися і приносити нові плоди, спираючись на Божественну Євхаристію і апостольське спадкоємство Єпископів. Єдина Свята Соборна і Апостольська Церква є Божественно-людською спільнотою, передчуттям і досвідом есхатону в Божественній Євхаристії. Як безперервна П'ятидесятниця, вона є пророчим голосом, якого неможливо примусити мовчати, присутність і свідчення Царства Бога любові.

  Православна Церква, вірна одностайному Апостольському Переданню і своєму сакраментальному досвіду, є справжньою спадкоємницею Єдиної Святої Соборної і Апостольської Церкви, як це сповідується у Символі віри і підтверджується вченням Отців Церкви. Наша Церква у своїх таїнствах, зі Святою Євхаристією в осерді, переживає таїну Божественної ікономії.

  Православна Церква втілює свою єдність і соборність «у Соборі». Соборність пронизує її організацію та спосіб прийняття рішень, визначає її шлях. Православні Автокефальні Церкви не є федерацією церков, але Єдиною Святою Соборною і Апостольською Церквою. Кожна помісна Церква, оскільки вона подає Євхаристію, є місцевою присутністю і проявом Єдиної Святої Соборної і Апостольської Церкви. Що стосується православної діаспори в різних країнах світу, було прийняте рішення продовжити роботу Єпископських Асамблей до тих пір, поки не стане можливим здійснення канонічної строгості (акрівії). Ці асамблеї складаються з канонічних єпископів, які призначені кожною Автокефальною Церквою і залишаються підпорядкованими своїм Церквам. Належне функціонування цих єпископських асамблей гарантує дотримання православного принципу соборності.

  В ході роботи Святий і Великий Собор підкреслив важливість Зібрань (Синаксисів) Предстоятелів, що вже мали місце, і запропонував зробити Святий і Великий Собор постійною установою, що буде скликатися кожні сім або десять років.

  2) Як учасники Святої Євхаристії і молитовники за весь світ, ми повинні продовжувати «літургію після Божественної літургії» і нести свідчення віри близьким і далеким, згідно з ясною заповіддю Господа перед Його вознесінням: «будете Моїми свідками в Єрусалимі, у всій Юдеї та Самарії й аж до краю землі» (Діян. 1:8). Нова євангелізація народу Божого в сучасних секуляризованих суспільствах і євангелізація тих, хто ще не дійшов до пізнання Христа, залишається постійним обов'язком Церкви.

  3) Відповідно до свого обов'язку свідчити істину і свою апостольську віру, наша Церква надає великого значення діалогу, в першу чергу з неправославними християнами. Через це решта християнського світу точніше пізнає істинність Православного Передання, цінність святоотцівського вчення та літургійного життя і віри православних. Діалоги, що ведуть Православні Церкви, ні в якому разі не мають на увазі компроміс у питаннях віри.

  4) Вибухи фундаменталізму в різних релігіях є виразом хворобливої релігійності. Тверезий міжрелігійний діалог значно допомагає розвитку взаємної довіри, миру і примиренню. Олія релігійного досвіду має бути використана для лікування ран, а не для розпалювання вогню воєнних конфліктів. Православна Церква рішуче засуджує розширення воєнного насильства, переслідування, вигнання і вбивство членів релігійних меншин, насильницьке навернення, торгівлю біженцями, викрадення людей, тортури і огидні кари. Вона засуджує руйнування церков, релігійних символів і пам'ятників культури. Особливо висловлює вона свою глибоку стурбованість з приводу становища християн і всіх переслідуваних меншин на Близькому Сході. Вона закликає уряди в цих регіонах захистити місцевих православних та інших християн і всі групи населення, що мають невідчужуване право залишатися у своїх країнах як громадяни з рівними правами. Наш Собор звертається до всіх сторін негайно докласти систематичних зусиль, щоб припинити воєнні конфлікти на Близькому Сході і всюди, де продовжуються збройні зіткнення, і надати можливість всім переміщеним особам повернутися до своїх домівок.

  Ми звертаємо наш заклик особливо до зверхників світу сього діяти так, щоб мир і справедливість переважали у рідних країнах біженців. Ми закликаємо цивільні влади, громадян і православних християн у країнах, де переслідувані знаходять притулок, продовжувати допомагати їм на межі або навіть за межею своїх можливостей.

  5) Сучасна секуляризація шукає автономію людини від Христа і духовного впливу Церкви, який вона безпідставно ототожнює з консерватизмом. Але західна цивілізація несе на собі незгладний відбиток тривалого внеску християнства. Більше того, Церква висвітлює рятівне значення Христа, Боголюдини, і Його Тіла як місця і способу жити у свободі.

  6) На відміну від сучасного підходу до шлюбу, Православна Церква розглядає нерозривні любовні стосунки чоловіка й жінки як «велику таємницю ... Христа і Церкви». Так само вона називає сім'ю, що виникає з цих стосунків і є єдиною гарантією виховання дітей, «малою церквою».

  Церква завжди підкреслювала цінність самообмеження. Але християнська аскеза докорінно відрізняється від будь-якого дуалістичного аскетизму, який відсторонює людину від життя і людей. Навпаки, Церква пов'язує аскезу із сакраментальним церковним життям. Самообмеження стосується не лише чернечого життя. Аскетичний етос властивий християнському життю в усіх його проявах.

  **

  Святий і Великий Собор, крім конкретних тем, про які він ухвалив рішення, коротко відзначає такі важливі сучасні питання:

  7) Що стосується зв’язків між християнською вірою і природничими науками, Православна Церква уникає контролю над науковими дослідженнями і не займає ту чи іншу позицію стосовно кожного наукового питання. Вона дякує Богові за дар вченим розкривати невідомі виміри Божественного створіння. Сучасний розвиток природничих наук і технологій призвів до радикальних змін у нашому житті. Він надає значні переваги, такі як полегшення повсякденного життя, лікування важких захворювань, спрощення комунікації між людьми, освоєння космічного простору і т. ін. Однак, незважаючи на це, він має і багато негативних наслідків, таких як маніпуляція свободою, поступова втрата цінних традицій, руйнування природного середовища і відкидання моральних цінностей. Наукове знання, хоч би як швидко воно не просувалося, не мотивує людської волі, не дає відповіді на серйозні моральні й екзистенційні питання та, на пошуки сенсу життя і світу. Такі питання потребують духовного підходу, який Православна Церква намагається забезпечити через біоетику, засновану на християнській етиці і святоотецькому вченні. Разом із своєю повагою до свободи наукового дослідження Православна Церква, підкреслюючи гідність людини та її божественне призначення, в той же час указує на небезпеку, приховану в деяких наукових досягненнях.

  8) Очевидно, що сучасна екологічна криза зумовлена духовними й моральними причинами. Її коріння пов'язані з жадібністю й егоїзмом, які призводять до бездумного використання природних ресурсів, забруднення атмосфери шкідливими речовинами і зміни клімату. Християнська відповідь на цю проблему вимагає покаяння у зловживаннях, аскетичного настрою як протиотрути проти надмірного споживацтва, але водночас — культивування свідомості, що людина є «домоправителем», а не власником творіння. Церква ніколи не перестає підкреслювати, що майбутні покоління також мають право на природні ресурси, які дав нам Творець. З цієї причини Православна Церква бере активну участь у різних міжнародних екологічних ініціативах і призначила 1 вересня днем молитви про захист навколишнього природного середовища.

  9) Проти нівелювання та безособової стандартизації, що стимулюється у різні способи, Православ'я пропонує повагу до конкретних особливостей окремих людей і народів. Воно також виступає проти перетворення економіки на щось незалежне від основних потреб людини, на якусь самоціль. Прогрес людства пов'язаний не лише з підвищенням рівня життя чи економічним розвитком на шкоду духовним цінностям.

  10) Православна Церква не втручається в політику. Її голос залишається самостійним, але й пророчим, як благотворне втручання в ім'я людини. Права людини сьогодні перебувають в центрі політики як відповідь на соціальні та політичні кризи і струси, яка прагне захистити громадянина від свавілля державної влади. Наша Церква додає до цього зобов'язання і відповідальність громадян, а також необхідність постійної самокритики з боку як політиків, так і громадян для поліпшення суспільства. І перш за все вона підкреслює, що православний ідеал щодо людини перевищує горизонт встановлених прав людини і що «найвищою за все є любов», як відкрив Христос і як всі вірні, що слідують за Ним, знають це зі свого досвіду. Церква наполягає також, що основоположним правом людини є захист релігійної свободи, а саме свободи совісті, віросповідання й релігії, однаково кожної окремої людини і спільнот, в приватному та суспільному житті, право на свободу богослужіння і практики, право виявляти назовні свою релігію, а також право релігійних громад на релігійну освіту і повноцінну діяльність і виконування ними своїх релігійних обов'язків, без будь-якого прямого або непрямого втручання з боку держави.

  11) Православна Церква звертається до молоді, що прагне повноти життя у свободі, справедливості, творчості та любові. Вона закликає їх свідомо приєднатися до Церкви Того, Хто є Істиною і Життям. Прийти, приносячи до церковного тіла свою життєздатність, свої тривоги і турботи та свої очікування. Молодь — це не лише майбутнє, але й динамічне і творче сьогодення Церкви, як на місцевому, так і на світовому рівні.

  12) Святий і Великий Собор відкрив наш горизонт до сучасного різноманітного й багатогранного світу. Він підкреслив нашу відповідальність в місці та часі, а тим більше у перспективі вічності. Православна Церква, зберігаючи недоторканою свою сакраментальну і сотеріологічну природу, чутлива до болю, лиха і заклику до справедливості і миру народів світу. Вона звіщає «день-у-день Його спасіння», повідає «між племенами Його славу, між усіма народами Його діла предивні» (Псалом 95/96).

  Помолімося, щоб «Бог усякої благодаті, що вас покликав до вічної Своєї слави у Христі, Він сам, коли постраждаєте трохи, вас удосконалив, утвердив, зміцнив, утривалив. Йому слава й сила по віки вічні! Амінь» (1 Петра 5:10-11).

  Читай наступний документ: ЕНЦИКЛІКА СВЯТОГО І ВЕЛИКОГО СОБОРУ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (Крит 2016)


  Згодом будуть додані усі документи Святого і Великого Собору Православної Церкви. Слідкуйте за оновленнями!


  † Варфоломій Константинопольський, голова

  † Феодор Александрійський

  † Феофіл Єрусалимський

  † Іриней Сербський

  † Даниїл Румунський

  † Хризостом Кіпрський

  † Єронім Афінський та всієї Греції

  † Савва Варшавський та всієї Польщі

  † Анастасій Тиранський, Дурреський та всієї Албанії

  † Ростислав Прешовський, Чеських земель і Словаччини  Делегація Вселенського Патріархату

  † Лев Карельский та всієї Фінляндії

  † Стефан Таллінський та всієї Естонії

  † Старець-Митрополит Іоанн Пергамський

  † Старець-Архієпископ Димитрій Американський

  † Августин Германський

  † Іриней Критський

  † Ісайя Денверський

  † Алексій Атлантський

  † Яків Принцевих островів

  † Йосип Прикониський

  † Мелітон Філадельфійський

  † Еммануїл Гальський

  † Нікіта Дарданельський

  † Миколай Детройтський

  † Герасим Сан-Франциський

  † Амфілохій Кісамський і Селінський

  † Амвросій Корейський

  † Maксим Селіврійський

  † Амфілохій Адріанопольський

  † Калліст Діоклійський

  † Антоній Ієрапольський, глава українських православних у США

  † Йов Телмиський

  † Йоанн Харупольський, глава Патріаршого Екзархату православних парафій російської традиції в Західній Європі

  † Григорій Ніський, глава карпаторуських православних у США  Делегація Александрійського Патріархату

  † Гавриїл Леонтопольський

  † Макарій Найробський

  † Йона Кампальський

  † Серафим Зімбабвійський і Ангольський

  † Александр Нігерійський

  † Феофілакт Трипольський

  † Сергій Миса Доброї Надії

  † Афанасій Киринський

  † Алексій Карфагенський

  † Єронім Мванський

  † Георгій Гвінейський

  † Миколай Ермупольський

  † Димитрій Іринупольький

  † Дамаскін Йоганнесбургський і Преторійський

  † Наркис Аккрський

  † Еммануїл Птолемейський

  † Григорій Камерунський

  † Никодим Мемфіський

  † Мелетій Катангський

  † Пантелеймон Браззавільський і Габонський

  † Інокентій Бурундійський і Руандський

  † Хризостом Мозамбікський

  † Неофіт Ніерський і Кенійських гір  Делегація Єрусалимського Патріархату

  † Венедикт Філадельфійський

  † Аристарх Константинський

  † Феофілакт Йорданський

  † Нектарій Амфидонський

  † Філумен Пельський  Делегація Сербської Церкви

  † Йоанн Охридський і Скопійський

  † Амфілохій Чорногорський і Приморський

  † Порфирій Загребський і Люблянський

  † Василій Сремський

  † Лукіан Будімській

  † Лонгин Новограчаницький

  † Іриней Бачський

  † Хризостом Зворницький і Тузлинський

  † Юстин Жичський

  † Пахомій Вранський

  † Йоанн Шумадійський

  † Ігнатій з Браничевський

  † Фотій Далматинський

  † Афанасій Біхачський і Петровацький

  † Йоанникій Нікшичський і Будимлянський

  † Григорій Хахумський і Герцеговинський

  † Мілютін Вальєвський

  † Максим Західної Америки

  † Іриней Австралії і Нової Зеландії

  † Давид Крушевачський

  † Йоанн Славонський

  † Андрій Австрії та Швейцарії

  † Сергій Франкфуртський і Германський

  † Іларіон Тимокський  Делегація Румунської Церкви

  † Феофан Яський, Молдавський і Буковинський

  † Лаврентій Сібіуський і Трансільванський

  † Андрій Вадський, Фелеаксьский, Клужський, Альбійський, Крисанський і Марамурешський

  † Іриней Краєвський і Олтенійський

  † Йоанн Тімішоарський і Банатський

  † Йосип Західної і Південної Європі

  † Серафим Німеччини і Центральної Європи

  † Нифон Тирговішський

  † Іриней Альба-Юльський

  † Йоахим Романський і Бакеуський

  † Кассіан Нижньо-Дунайський

  † Тимофій Арадський

  † Миколай Американський

  † Софроній Орадийський

  † Никодим Страхайський і Северинський

  † Віссаріон Тулчинський

  † Петроній Селажський

  † Силуан Угорський

  † Силуан Італійський

  † Тимофій Іспанський і Португальський

  † Макарій Північної Європи

  † Варлаам Плоештський, вікарій Патріарха

  † Еміліан Ловіштенський, вікарій Архиєпископа Римнікського

  † Йаонн Касссіан Вичинський, вікарій Архієпископа Північної і Південної Америки  Делегація Кіпрської Церкви

  † Георгій Пафоський

  † Хризостом Китийський

  † Хризостом Кіринійський

  † Афанасій Лімассольський

  † Неофіт Морфський

  † Василій Константський і Аммохостський

  † Нікіфор Кікський і Тіллірійський

  † Ісайя Тамасський і Ориниський

  † Варнава Триміфунтський і Левкарійський

  † Христофор Карпасийський

  † Нектарій Арсинойський

  † Миколай Амафунтський

  † Епіфаній Лидрський

  † Леонтій Хитрський

  † Порфирій Неапольский

  † Григорій Месаорійський  Делегація Елладської Церкви

  † Прокопій Філіппійський, Неапольський і Тассоський

  † Хризостом Перістерійський

  † Герман Ілійський

  † Александр Мантінійський і Кінурійський

  † Ігнатій Артийський

  † Дамаскін Дидимотихійський, Орестіадський і Суфлійський

  † Алексій Нікейський

  † Єрофей Навпактський і Святовласійський

  † Євсевій Самоський і Ікарійський

  † Серафим Касторійський

  † Ігнатій Димітріадський і Алмирський

  † Никодим Кассандрійський

  † Єфрем Ідрський, Спетський і Егінський

  † Феолог Серський і Негітський

  † Макарій Сидирокастронський

  † Анфім Александрупольський

  † Варнава Неапольський і Ставропольський

  † Хризостом Мессинський

  † Афінагор Ілійський, Ахарнийський і Петрополійський

  † Йоанн Ланкадаський, Літійський і Рентинийський

  † Гавриїл Новоіонійський і Філадельфійський

  † Хризостом Нікопольський і Превезійський

  † Феокліт Єрисоський, Афонський і Ардамеріонський  Делегація Польської Церкви

  † Симон Лодзинський і Познанський

  † Авель Люблінський і Холмський

  † Яків Білостокський і Гданський

  † Георгій Семятичський

  † Паісій Горлицький  Делегація Албанської Церкви

  † Йоанн Корчинський

  † Димитрій Гірокастринський

  † Миколай Аполлонійський і Фієрський

  † Антоній Ельбасанський

  † Нафанаїл Амантійський

  † Астій Вілідський  Делегація Церкви Чеських земель і Словаччини

  † Михаїл Пражський

  † Ісайя Шумперкський

  † Єремія Швейцарський, глава Секретаріату Всеправославного Святого і Великого Собору  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com