Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
  так
  ні
  святкую день Валентина
  а що це за свято?
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Хранитель всієї Вселенної (15 питань і відповідей про хрест)

  Одна з головних святинь християнина — хрест. На Хресті відбувся наш порятунок, і таємнича глибина цієї події відома Одному Господеві. В той же час перед початкуючим християнином часто встають питання, пов'язані з місцем хреста в повсякденному житті. На питання читачів відповідає намісник Іонінського монастиря, архімандрит Іона (Черепанов). Чому саме хрест став символом християнства? Адже хрест — це знаряддя ганебної страти, а християнство — релігія світла, радісна.

  1)Чому саме хрест став символом християнства? Адже хрест — це знаряддя ганебної страти, а християнство — релігія світла, радісна.

  Бог став людиною, щоб людина стала богом. Бог був зганьблений і принижений, щоб ми були вознесені. Бог помер на ганебному хресті, щоб ми були позбавлені від смерті і прославлені безсмертям. Хрест зі знаряддя потворного вбивства став знаряддям перемоги над смертю. Своєю хресною смертю, Своїм Хрестом Христос зневажив смерть, переміг пекло, дав нам вічне життя. Як після цього нам, доти безнадійно приреченим на смерть, не радіти і не мати Хреста знаменням перемоги над смертю?

  2)Чи носили хрест перші християни? Правда, що замість хреста на шиї носили зображення риби?

  Перші три століття християнства — період гонінь, що практично не припинялися, наклепу, утисків, принижень вірних. Природно, про відкрите сповідання себе християнином в більшості випадків не могло бути і мови. Тому перші християни частенько використовували для «ідентифікації» різні символи, наприклад, рибу (по-грец. Ίχθύς — перші літери цього слова є абревіатурою фрази «Ісус Христос Син Божий Спаситель»), Доброго Пастиря, агнця. Носити ж хрест відкрито стало можливим лише після Міланського едикту (313 р.), коли християнство стало пануючою релігією. До речі, ця подія пов'язана з явленням імператорові Костянтину перед вирішальною битвою хреста на небі, після чого він повелів зробити декілька зображень хреста і нести їх перед військами. Бій закінчився перемогою. За переказами, один з цих хрестів нині зберігається в монастирі Ватопед на Святій Горі Афон за престолом соборного храму.

  3)Що означають букви «I.H.Ц.I.»(INRI) на Хресті, коли вони стали зображатися?

  Тут доречно буде сказати про символіку зображення восьмикінечного хреста, де основна щаблина утворює, власне, сам хрест. Верхня маленька щаблина символізує табличку, на якій була написана провина Спасителя: і поставили над головою Його напис, що означає провину Його: Сей є Ісус, Цар Іудейський (Мф.27, 37). Нижня щаблина символізує підніжжя, де стояли прибиті ноги Спасителя. Восьмикінечний хрест часто зображається поставленим на Голгофі, в надрах якої змальований череп Адама, за переказами, похованого на Голгофі. Кров Спасителя, пролита на місці поховання першої людини, омила його первородний гріх. Поряд з хрестом можуть бути змальовані копіє, яким сотник пробив ребро Ісуса, і тростину з губкою, з якою Його напоювали оцтом (Мф. 27, 48; Мк. 15, 36; Лк. 23, 36; Ін. 19, 29).

  Тепер про написання. У Євангелії від Іоана говориться: "Пилат же написав і напис, і поставив на хресті. Написано було: Ісус Назорей. Цар Іудейський... написане було по-єврейськи, по-грецьки, по-римськи. З часом написи на хрестах придбали нинішнє різноманіття, напис на дошці або титл скоротився до початкових букв і відповідав по-грецьки «I.N.B.I.» по-римськи «I.N.R.I.», по-слов'янському — «I.Н.Ц.І.», «IСХС Ніка» — Ісус Христос Переможець (смерті і диявола). Црь Слвы — Цар Слави. КТ — копіє і тростина. МЛРБ — місце лобове рай бисть. ГГ — гора Голгофа. ГА — голова Адама.

  4)Чи можна знімати натільний хрест в деяких побутових ситуаціях (у лазні, наприклад, або щоб не втратити при купанні)?

  А навіщо? Якщо з практичних міркувань, то, коли металевий хрест в лазні розжарюється, його зазвичай кладуть на плече, і він, набуваючи температури тіла, не обпалює. Миттю в душі хрест теж ніяк не може перешкодити. Але найголовніше: хрест — не прикраса, це — сповідання нашої православної віри, це, як співає Церква, «охоронець всього всесвіту», що тим більше кожного, хто носить його на собі. Без крайньої нужди (операція на горлі, наприклад) знімати його не варто. А якщо боїшся втратити хрест — зроби ланцюжок коротше.

  5)Чи можна робити татуювання у вигляді хреста? Тоді хрест завжди буде «на тілі».

  Татуювання є в більшості випадків засобом епатажу тих, що оточують. Зображення на тілі робляться «на публіку». Кожному, хто цікавиться, доведеться пояснювати сенс свого вчинку. Якщо хочеш, щоб хрест завжди був «на тілі», носи міцний хрест на міцному мотузочку. Але, як в будь-якому правилі, існують виключення. Християни-копти, що живуть в Єгипті, мають традицію робити татуювання із зображенням хреста на зап'ясті. Враховуючи те, що вони порівняно нечисленні і живуть в мусульманському оточенні, це є дійсно сповіданням віри, а ніяк не позерством.

  6)Як повинен виглядати православний хрест, чи відрізняється він від католицького?

  Православ'я в порівнянні з католицизмом — релігія більш аскетична і містична, у католиків же дуже багато уваги приділено плотському, чуттєвості і душевності. Це яскраво позначається на ставрографії, зокрема, на манері зображення розіпнутого Спасителя. Якщо в християнському мистецтві до відпадання Риму і в Православ'ї Ісус змальований на Хресті натхненно, як Цар Слави, не втрачаючи Своєї Божественної гідності, то на західних зображеннях Його пишуть натуралістично — зганьбленим; за словами одного середньовічного автора, Христос в західному мистецтві «як немчин череватий і товстий учинений». Для осіб, що не є фахівцями в іконографії, основним критерієм відмінності католицького зображення Розп'яття від православного є пізня (з XII-XIII вв.) західна традиція зображення ніг Спасителя, пробитих не двома, а одним цвяхом.

  7)На куполах православних храмів зустрічається хрест, розташований над півмісяцем. Що це означає — перевага християнства над ісламом?

  Дане припущення неодноразово спростовувалося в багатьох виданнях і багатьма авторами. Помилково воно хоч би тому, що іслам і його послідовники стали вступати в конфлікти з християнами значно пізніше, ніж з'явилися ранні зображення подібного хреста. Хрест з розташованим внизу півмісяцем є зображенням якоря як символу надії.

  8)Чи має якесь особливе значення той хрестик, з яким нас хрестили?

  Хрестильний хрест коштовний і дорогий нам тому, що з ним зазвичай пов'язані якісь теплі спогади, що стосуються Таїнства хрещення. Це або радість пізнання Христа в свідомому віці, або уламочок спогаду про тих, хто приніс нас хреститися в дитинстві. Надавати ж хрестильному хрестику якесь особливе містичне значення — неправильно.

  9)Бачивши хрест на куполі, багато християн кладуть на себе хресне знамення. А якщо храм не православний, чи потрібно хреститися?

  «Зайду в дім Твій, поклонюся храму святому Твоєму». Ми, бачивши хрест на куполі храму, осяяли себе хресним знаменням і здійснюємо поклоніння в першу чергу дому Господньому, увінчаному хрестом. Людина, мисляча православно, знає, що в неправославних храмах Бог не перебуває, і тому хреститися в їх сторону настільки ж логічно, як у бік станції метрополітену або інших цивільних споруд.

  10)Що потрібно знати про силу хресного знамення? Для чого ми його здійснюємо? Чи має значення правильне складання пальців? Чи важливо здійснювати хресне знамення з особливим благоговінням, адже частенько ми хрестимося чисто механічно?

  Тут доречно привести слова свт. Іоана Золотоустого: «Ніхто не соромся достопоклоняємих знаків нашого спасіння, якими ми живемо. Але, як вінець, носитимемо хрест Христовий, бо через нього здійснюється все, що для нас потрібне: чи потрібно народитися — пропонується нам хрест; чи хочемо насититися таємничою цією їжею, чи потрібно прийняти свячення або інше що зробити — скрізь чекає нас цей знак перемоги. Через те ми зі всякою увагою ставимо його і на будинках, і на стінах, і на дверях, і на чолі, і на серці. Бо хрест є знамення нашого порятунку, загальної свободи і милосердя нашого Владики, Який, як вівця, ведений був на заклання (Іс. 53, 7). Коли знаменуєшся хрестом, хай на чолі твоєму виражається те, що покладає надії, а душа твоя робиться вільною. Коли при нас хрест, тоді демони вже не страшні і не небезпечні, смерть вже не смерть, а сон. Хрестом все вороже нам позбавлено влади і попрано».

  11)Чи не є профанацією, коли нехрещена людина, що не належить до Православної Церкви, здійснює хресне знамення?

  Можна провести паралель із словами Євангелія, Ісус сказав: "Не забороняйте йому, бо ніхто, що створив диво ім'ям Моїм, не може незабаром лихословити Мене" (Мк. 9, 39). Якщо людина вважає потрібним осяяти себе хресним знаменням, значить, в душі у нього відбуваються процеси, здатні зрештою привести його до пізнання Істини.

  12)Інколи як аргумент переконання в суперечці звучать слова «ось тобі хрест!» Чи допустимо це?

  Якщо слова «ось тобі хрест!» виголошуються як приказка, на зразок словосполук «Ах, Боже» і «Ой, Господи» — то до цього можна віднести заповідь «не поминай ім'я Божий всує (всюди)». Але якщо заглянути в минуле, то побачимо, що наші благочестиві предки частенько осявали себе хресним знаменням на знак підтвердження істинності своїх слів. З їх вуст ці слова виходили з благоговінням і трепетом.

  13)На пляшках кагору, на етикетках, листівках і картках зустрічаються зображення хреста. Очевидно, що незабаром всі ці артефакти попадуть на сміттєве звалище. Як повинен поступити християнин з подібними речами?

  Існує традиція, згідно якої священні зображення, що прийшли в непридатність (до них спочатку відносяться подібні етикетки), спалюються.

  14)А якщо хрест ти побачив, скажімо, на підошві новопридбаного модного черевика? Чи розцінювати носіння такого взуття як знехтування святині?

  Процитую Правило Шостого Вселенського Собору, яке свідчить: "Оскільки Животворящий Хрест явив нам спасіння, то личить нам всяке тщаніє вживати, та буде воздаваєма честь тому, через що ми врятовані від древнього гріхопадіння. Тому і думкою, і словом, і відчуттям поклоніння йому приносячи, повеліваємо: зображення Хреста, мальоване деякими на землі, зовсім вигладжувати, щоб знамення перемоги нашої не було знехтуваним тих, що ходять. І так віднині малюючих на землі зображення Хреста покладаємо відлучати". Той, хто черевики з хрестами, по-перше, сам зневажає хрест, по-друге, множить зображення хрестів у бруді, під ногами перехожих. Тому краще утриматися від покупки взуття виробників, які осмілюються дати хрест знехтуванню. Якщо вже таке взуття є, то неважко зрізати одну з щаблини хреста, щоб вийшла буква «т».

  15)Якщо з'єднати разом всі наявні в православному світі частки Хреста Господнього, вийде декілька хрестів. Наскільки важлива для нас достовірність святині? Чи потрібно взагалі про це замислюватися?

  Поза сумнівом, існують підробки Хреста, які набули поширення на Заході в середні віки, коли справа доходила до прямої торгівлі святинями. У наш маловірний час практично неможливо перевіряти достовірність святині дивним чином, як у давнину, коли від прикладання до Хресту Господнього воскресали мертві і зцілялися хворі. Дізнатися про достовірність святині ми можемо лише знаючи історичне походження кожної окремої частки Хреста.


  Українською перекладено за матеріалами сайту Отрок

  Джерело: hram.lviv.ua
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com