Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
  так
  ні
  святкую день Валентина
  а що це за свято?
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Чи ми вміємо правильно постити?

  Івано-Франківськ - стартував ямковий ремонт доріг


  Чи ми вміємо правильно постити?


  Перше, що спадає на думку, коли вимовляю або чую слово «піст», це думка про те, що ми не вміємо правильно постити. У нас, найчастіше, відсутні духовний досвід і духовна школа посту.

  Або піст перетворюється в якесь абстрактне теоретизування, при якому явно ігнорується аскетизм, який преображає тіло. Або піст зводиться до гастрономічної сфери і перетворюється в якусь форму дієти, яка, як стверджують дієтологи, не тільки не служить «умертвінню плоті», але, навпаки, йде тілу на користь.

  Людина являє собою єдине психофізичне ціле - життя душі бере участь в житті тіла, а життя тіла реалізує потенціал життя душі. Найпростіший приклад - людина отримала звістку, яка схвилювала душу і отримав інсульт або інфаркт. Так що не варто розмежовувати душу і тіло. Обидві сторони людської природи схильні до руйнівної дії гріха, обидві потребують очищення і освячення...

  Наше завдання - визначити сам феномен поста, по суті. Сказати кілька слів про саму природу посту дуже важливо в даний час, коли все більше робиться невірний спіритуалістичний акцент на «пості духовному». Особливо мене зворушує, коли я чую, що під час посту «не можна злитися і сваритися». А що, поза постом - можна? Люди, які пропагують «духовний піст», по суті заперечують піст як такий. Адже боротися з гріхом людина повинна завжди. Чим час посту відрізняється від непісного часу?


  Отже, що ж таке «ПІСТ»?  1. Стояння перед Богом


  У християнській богослужбовій і святоотцівській літературі піст порівнюється з військовою службою, та й сама назва «піст» походить від поняття «стояти на посту». Ще в III ст. церковний письменник Тертуліан писав, що під час посту християнський народ несе «загальну військову повинність» і більш конкретно - «вартову службу». Таке служіння передбачає напруження всіх психофізичних ресурсів людини: волі, розуму, думок, чуттєвих сил. 48 днів Великого Посту - це досить тривалий час для подібного подвигу, хоча, строго за канонами, весь цей час і має бути «віддано» Богу як «десятина» від року.

  2. Жертва («десятина»)


  У Києві за князя Володимира, Хрестителя Русі, була побудована «Десятинна Церква». Це був, так би мовити, «домашній» храм княжого двору, а тому на його будівництво і подальше утримання виділялося 10% від всіх князівських доходів. «Десятина» була обов'язковою повинністю для кожного чоловіка в Старому Завіті. Це був матеріальний (гроші або натуральна продукція) «податок на релігію». Ще в кінці III ст. святитель Григорій Чудотворець називав піст Великої Чотиридесятниці «десятиною Богу від днів всього року». Ця ідея «жертви десятини» від днів усього року яскраво виражена в ірмоси 2-ї пісні другого вівторка Чотиридесятниці: «Бачите, бачите: Я - Бог ваш, який освятив для вас початок, приємний Мені з днів року: який віддав десятину». Цими словами Церква підкреслює богоустановленность і загальну необхідність поста, обов'язкової «повинності» для християн.


  3. Траур грішника, що кається


  «Терпіння приносить Господу сумний одяг зі убогістю харчування, задовільняючись простою їжею і одним питтям води, коли воно докладає піст на піст, коли перебуває в попелі і лахмітті. Таке терпіння тіла робить бажаними наші моління, стверджує наші прохання. Воно відкриває для нас слух Христа Бога, відвертає строгість, привертає милосердя. Так, цей цар вавилонський, який образив Бога, жив протягом семи років в грязі і нечистоти, поза людською формою існування. І, принісши жертву терпіння у ставленні до свого тіла, він і царство знову отримав, і, що набагато бажаніше для людини, приніс задоволення Богу». Великопісний час - час покаянною скорботи. У богослужбових текстах цього часу постійно підкреслюється думка, що нашу душу, «вбиту пристрастями», ми просимо Бога воскресити до любові, до віри, до справжнього почуття духовної радості та єдності з Богом.

  ПРОДОВЖЕННЯ ТУТ

  Кандидат богослов'я архимандрит Феогност (Пушков)
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com