Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
  так
  ні
  святкую день Валентина
  а що це за свято?
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Аспекти життя перших християн (частина І)

  Маючи намір описувати життя перших християн, ми, по-перше, зупинимося на тих з них, хто чув вчення від самих апостолів і знаходився під їх керівництвом в Єрусалимській Церкві, яку Ісус Христос власними руками заклав на камені віру і за прикладом синагоги, яка була не лише зразком, але і матеріалом подальших церков в різних країнах.

  Тут християнам приписуються: учення, молитва, причащання Святих Таїн, однодумність, товариськість, повага до людей, слава і любов з боку народу. Церква Єрусалимська складалася з чоловіків і жінок різного віку і звання і в короткий час стала дуже багаточисельною. Відомо, що 3000 душ навернулося при першій проповіді апостола Петра і 5000 — при другій; не раз згадується, що число віруючих зростало день за днем; а св. Яків засвідчує, що таких було декілька десятків тисяч (Діян. 21:20).

  Велика частина з них вела шлюбне життя, і жили вони окремо один від одного, бо представляються заломлюючими по домах хліб (Деян. 2:46), тобто благословляючими і розділяючими між собою Святе Причастя. При всім тім жили вони на загальному утриманні, обертаючи все своє майно в гроші, які апостоли, а згодом сім дияконів, роздавали кожному, дивлячись по його потребах, з такою розсудливістю, що між ними зовсім не було бідних.

  Головною причиною спільності між Єрусалимськими християнами була любов, що робила їх братами і сестрами і що сполучала всіх в єдине сімейство, де всі діти користуються одними благами під наглядом батька, який, чуючи до всіх рівну любов, не допускає, щоб вони терпіли нужду. Вони завжди мали перед очима заповідь про взаємну любов, яку Ісус Христос вселяв їм стільки раз, особливо в навечер'ї Свого страждання, коли Він навіть визначив, що по цій-то любові можна буде розпізнавати Його учнів (Іоан. 13:35).

  Учні прагнули виконати заповідь Спасителя про зречення від всякої власності не лише в смиренні серця, але і насправді, слідуючи раді: “Якщо хочеш бути досконалим, піди, продай маєток твій і роздай убогим; і матимеш скарб на небесах” (Маті. 19:21). Бо набагато легше не прив'язуватися до того, від чого ми рішуче вже відмовилися, ніж до того, чим ще володіємо.

  Таким чином, в першій Єрусалимській Церкві ми бачимо надзвичайний приклад, гідний наслідування, і засіб наернення до Христа всіх невірних. Мабуть, що кожен з християн Єрусалимських займався яким-небудь рукоділлям за прикладом Ісуса Христа і апостолів, бо крім того, що це служило надійним засобом для поповнення витрат, це давало всім хороший приклад працьовитості.

  Сказано, що віруючі перебували в ученні апостолів, тобто постійно займалися наукою спасіння, то слухаючи апостолів, які розмовляли з ними всенародно і наодинці і повідомляли все чуте ними від Господа, або читаючи Св. Писання і пояснюючи в нім одні місця іншими. Сказано, що вони перебували в молитві і щодня ходили в храм для зборів в притворі Соломоновому і для одностайного там моління. Приклад свв. Петра і Іоана, що йшли в храм на молитву в 9-ій годині (Діян. 3:1), спонукає думати, що вони тоді дотримували ті ж часи молитов, які Церква дотримує донині. Взагалі зовні вони жили подібно до іудеїв, виконуючи всі обряди, закони і приносячи навіть жертви (Діян. 21:26), що продовжувалося ними до падіння храму, і це й на мові отців означало “з честю похоронити синагогу.” Після молитви, Писання відзначає заломлення хліба, під яким тут розуміється Євхаристія. Таїнство це здійснювалося не в храмі, де християни серед іудеїв не мали свободи, а в приватних будинках, у присутності одних вірних, і завершувалося, подібно до жертв світу, бенкетом, який довгий час зберігався між християнами під ім'ям агапи, що означає любов.

  Сказано, що вони приймали їжу з веселістю в простоті серця. Достовірно, всі віруючі у той час були справжні діти по своєму упокорюванню, невинності і безкорисливості. Залишаючи блага і мирські надії, вони віддаляли від себе причину життєвих турбот і печалей і займалися, єдино, чеканням Царства Христова, яке почитали вельми близьким.

  Вчення і хрещення


  Якщо хто-небудь висловлював бажання стати християнином, то представляли його єпископові або пресвітерові, який в той же час випробовував, чи достеменне бажання його, твердо і щиро; бо вельми боялися поганити святиню, ввіряючи її негідним, і щоб не обтяжити Церкву людьми слабодухими і легковажними, здатними знеславити її своїми відпаданням при першому ж гонінні. Відтак допитувалися до причин звернення, про стан, чи вільний він або невільник або відпущенник, про його вдачу і колишній спосіб життя. Ті, хто займався яким-небудь ганебним ремеслом або придбав який-небудь поганий навик, не був прийнятий, то хіба лише після досконалого зречення від цього (Бл. Августин, “Про Нагірну проповідь Господню”).

  Таким чином відкидали розпусних жінок, лихварів, акторів, гладіаторів, народних танцюристів і співців — словом, всіх тих, хто служив при видовищах і був до них пристрасний. Обманщики, ворожки, віщуни, що вживають чарівні змови для лікування або запобігання різних зол і що промишляли іншим яким-небудь забобонним ремеслом, не раніше приймалися були в число віруючих, як після залишення ними дурного способу життя і після деякого їх в тому випробуванні. При всій ревності до навернення душ, християни були вельми суворі до тих, хто бажав до них приєднатися.

  Молитва


  Таким чином, новохрещені мало-помалу вступали в нове життя, духовне і благодатне, що раніше здавалося їм неможливим, а тепер вже неважким. Першим і головним заняттям їх була молитва; згідно з вченням апостола Павла про безперестанну молитву, християни всі заходи приймали до того, щоб як можна частіше спрямовувати свій дух до Бога і речей Божественних. Вони завжди, коли лише можливо було, молилися разом (св. Ігнатій, “Лист до Ефесян”; Тертулліан, “Апологія”), будучи упевнені, що більше число прохаючих благодіянь, що просять у Бога, має і більше право на здобуття їх, по слову Спасителя (Мат. 18:19-20). Тому св. Ігнатій за правило поставляє св. Полікарпу, щоб збори були часті, і радить справлятися про присутність кожного з вірних по імені. Серед ночі вставали, щоб молитися за прикладом псаломщика (Пс. 118:62) і св. апостола Павла, коли він знаходився в темниці після побоїв, перенесених їм разом з Силою (Діян. 16:25). Климент Александрійський, Тертулліан і Оріген згадують про сю нічну молитву (Климент, “Стромати", “Про виховання дітей”; Тертулліан, “До дружини”), св. Кипріан відзивається про неї з похвалою (“Про молитву в кінці дня”)...

  Нарешті, щоб скільки можна частіше звертатися до Бога і строго виконувати заповідь про безперестанну молитву, складалися молитви, особливі для кожного заняття, слідуючи навіюванню св. Павла (Кол. 3:17). Таким чином всі роботи, як-то: обробіток землі, посів, жнива і збір плодів, починалися і закінчувалися молитвами. Молилися, починаючи будувати будинок або жити в нім, починаючи ткати полотно або шити сукню, або носити його, або робити що-небудь подібне.

  Читання Священного Писання


  Скарбницею молитов завжди почиталися псалми, які, будучи читаними благоговійно і зрозуміло, служили чудовим повчанням, оскільки вони скорочено містять в собі все, що поміщене в інших св. книгах і подають приклади тих відчуттів, які благочестива людина повинна мати в різних обставинах життя. Разом з цим читали що-небудь і з інших св. книг, з чого склалися згодом так звані часи. Нічні молитви, унаслідок своєї тривалості, полягають більшою частиною з читання, а Літургія, як торжественна частина всього богослужіння, супроводилася переважно повчанням.

  Церква представляла собою не лише будинок молитви, але і училище благочестя. Єпископ пояснював Євангеліє та інші св. книги, повчаючи всенародно в зборах вірних, як свідчить св. Павло, і пристосовувавши свої повчання до тих, хто їх слухав; вони давали обітницю нічого не говорити від себе, не входити ні в які самовільні дослідження, нічого не шукати поза Євангелієм.

  Втім, єпископи і пресвітери не вважали для себе забороною читати світські книги, з користю вживаючи їх в спростування язичників через свідоцтва їх же поетів і філософів. Вони викладали істини, як свою власність, тому що були учнями Ісуса Христа, Який є джерело всякої істини і премудрості.

  Праця та ремесла


  Безперестанна вправа в читанні Св. Писання наказувалась особливо багатим, щоб уникнути неробства і розсіяння. Інші ж християни займалися ремеслами, щоб мати засоби на прожиття, для погашення боргів і роздачі милостині, але їх ремесла були найбезневиннішими і такими, що абсолютно відповідають християнському прагненню до самоти і лагідності (“Постанови апостолів”). Таким чином, життя християн було таким, в якому без перерви послідували молитви, читання і праці, які змінялися по годиннику і не були перерваними, хіба що на найкоротший час, на вимогу потреб житейських. Але чим би хто з них не займався, на всяке заняття дивився, як на доповнення до благоусердя, яке почитав головною і єдиною прикрасою на ціле життя (“Постанови апостолів”). Вони не любили станів, зв'язаних із зайвими турботами і розвагами, проте це не перешкоджало їм залишатися в тому званні, яке кожен з них мав до хрещення, якщо лише це звання не містило в собі нічого противного благочестю (Тертулліан, “Про вінець”).

  Піст


  Християни постили частіше за іудеїв, але тип їх посту був майже той же, тобто носив на собі звичайні знаки нарікання. Істотне правило поста полягало в тому, щоб не більше одного разу в день увечері, утримуватися від вина, солодкого і живильного, проводити день в самоті і молитві. У перших століттях Християнства, хоча були ще в Греції і Римі люди, що займалися різними тілесними вправами для зміцнення тіла, але набагато більш було таких, які шкідливими для здоров'я пороками ослабляли тіло і рано старіли. Проте серед розбещення, якими переповнені були Єгипет і Сирія, з'являлися ті, що постили, які жили набагато довше за інших людей. Навіть у непісні дні стіл християн був найпомірніший і простіший. Їм вселяли: не для того жити, щоб їсти, але для того їсти, щоб жити (Кліент Александрійський, “Про виховання дітей”).

  Шлюб


  При всій, проте ж, холоднокровності до земних речей, велика частина християн вела шлюбне життя. Безшлюбний стан язичників, що грунтується на одному свавіллі і розпусті, був в загальному презирстві. Для припинення цих безладів закони цивільні вважали різні покарання на безшлюбних і винагороди тим, хто умножав число громадян через законні шлюби. Серед правил виховання дітей знаходимо і таке, де говориться про бажаність своєчасно поєднувати їх шлюбом для запобігання гріха (“Постанови апостолів”). І тим, хто мав людинолюбство виховувати сиріт, вселялося, щоб як тільки вони прийдуть у вік, поєднувати їх зі своїми дітьми, ніж з чужими (“Постанови апостолів”).

  Збори та Літургія


  Ті ,що належали до тієї ж церкви збиралися в недільний день, званий у язичників день сонця, який у християн був в повсякчасній пошані, бо він нагадує про створення світла і воскресіння Христового (Св. Іустин, “Апологія перша”). Збиралися також в п'ятницю, звану у християн днем приготування. У цих зборах здійснювалася молитва, що визначалося, як вказано вище, різними годинами дня і ночі, приносилася безкровна Жертва, як дія, що виключно належала священикам. Воно називалося або іменами, узятими зі Св. Писання, як напр., вечірньою, заломленням хліба, жертвою, або іменами, прийнятими Церквою: синаксом, що означає збори; Євхаристією, що означає подяку; Літургією, що означає суспільне служіння. Воно здійснювалося інколи перед сходом сонця, особливо, під час гонінь, щоб уникнути перешкоди, яку могли влаштувати невірні (Кіпріян, “Лист до Целілія”).

  У кожній церкві або в кожному приході звершувана була лише одна літургія, відправляв її завжди єпископ, а за відсутністю або хворобою його — священики, які були тут же і служили з ним разом. Устав літургії, проходячи різні часи і місця, змінився через збільшення і відміну деяких важливих обрядів, але в істоті своїй залишився незмінним.

  Тим, хто не міг бути присутнім при здійсненні літургії, Причастя відсилося через дияконів або служителів церковних — аколуфів. Частина Причастя зберігалася для напуття вмираючих, як дорожній запас на подальшу дорогу, їх очікуючу. Дозволялося вірним брати Причастя додому (Тертулліан, “До дружини”), щоб кожен ранок залучатися до куштування їжі або в разі небезпеки, наприклад, коли належало йти на муку, тому що не всякий день можна було збиратися для слухання літургії.

  Далі буде...
  Джерело: Сайт ХРАМУ ВСІХ УКРАЇНСЬКИХ СВЯТИХ і Львівського молодіжного православного братства Нев'янучий цвіт"
  • Переглядів: 4947
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com