Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
  так
  ні
  святкую день Валентина
  а що це за свято?
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Безцінні цінності

  Людина — це завжди плід виховання. Хай не на сто відсотків, але в значній мірі. Історія має в своєму розпорядженні факти виховання людських немовлят в тваринному середовищі. Що прожили до трьох-п'яти років, наприклад, в зграї вовків, діти так вже і не змогли навчитися читати, членороздільно говорити, їсти за допомогою виделки. «Богові завгодно, щоб люди учили людей», — так сказав Ангел благочестивому і праведному єпископові, що вставляв в молитву єретичні додавання. Господь зовсім не повинен всякий раз втручатися в наше життя особисто, коли ми помиляємося або потребуємо підказки. Він хоче, щоб люди допомагали один одному і учили один одного.

  У системі виховання і навчання будь-який значний пропуск матеріалу може привести до непоправного відставання. Пригадайте шкільні роки: варто тиждень хворіти, як ви вже перетворюєтеся на «слабку ланку» на уроках математики, або хімії, або будь-якого іншого предмету. Подібні механізми є і у вихованні. Якщо над вашою колискою не молилися, цього не повернеш і не заповниш в зрілому віці. Якщо в підліткові роки ви не бачили батьків, невпинно зайнятих працею, то в пору власної дорослості вам буде важко виховати в собі працьовитість. До якогось рубежу накопичені негативні зміни можуть бути виправлені, уліковані благодаттю Духа Святого. Але за якоюсь гранню деструктивні процеси стають некерованими, відрив від ідеалу перетворюється на непереборний, і сам процес деградації виходить з-під контролю.

  Все сказане безпосередньо відноситься до кризи родинних цінностей. Аборти, розлучення, загроза самому існуванню шлюбу як інституту дійшли до критичної маси, і жодні напівзаходи і «косметичні ремонти» вже не здатні зцілити ситуацію. Тому хочеться сказати декілька слів про сім'ю як норму і родинні цінності, як аксіоматичні умови нормального життя і людини, і суспільства. До сім'ї готує сім'я, і набір чеснот, що виростає на грунті сімейності, не лише загартовує людину для життя земного, але і окриляє її для польоту у вічність. Неминуче необхідні для спасіння якості, такі як жертовність, бажання і уміння послужити, упокорювання, працьовитість, терпіння, органічні одночасно як для християнської аскези, так і для родинного життя.

  Погляд на сім'ю як на школу любові і рятівний спосіб життя зажадався саме сьогодні. Чернецтво старовини зростало до чудотворних висот саме завдяки непорушності родинного устрою у миру. І сім'я як природний рівень життя живила і підтримувала чернецтво як порив до надприродного і надзвичайного. Нині ж, при моралі, що розхиталася, і при зникненні елементарних опор моральності, вище (чернецтво, подвижництво, ісповідництво) ризикує зовсім зникнути, оскільки більше без меншого існувати не може. «Коли зникне християнський шлюб, зникне і чернецтво, і священство», — говорив Паїсій Святогорець.

  Ми приходимо в світ як неповторна особа, що володіє людською природою, абсолютно тотожною для всього строкатого різноманіття дітей Адама. Будучи носіями людської природи, ми також є носіями статі. Стать зобов'язує, визначає соціальні ролі. «Бути жінкою» і «бути чоловіком» — це два різні способи життя, отримані без нашої згоди від Бога, по суті, дві різна слухняности. Як до вступу до «посади» царя царевич повинен готуватися з дитинства, вивчаючи військову справу, основи дипломатії, фінансів, вникаючи в життя батьків; так і для вступу до «посади» чоловіка і жінки потрібно готуватися з дитинства. Патріархальне суспільство це відчувало і без наукових посібників і аналітичних досліджень виробило цілий ряд практичних рекомендацій, супроводжуючих все життя людини. Сучасне ж суспільство накопичений досвід розгубило, і наші дні більше за всіх, що були раніше потребують відродження досвіду.

  Для дівчинки: домашня праця, уміння всього того, що робить її господаркою, плюс придбані характеристики поведінки — скромність, соромливість. Для хлопчика: відповідальність, фізичний гарт, навики годувальника і захисника. Для тих і інших — дисципліна, непримхливість в побуті, слухняність старшим і релігійність. Цей короткий перелік при детальному тлумаченні може розширитися до об'ємів великих книг. Очевидно, що повноцінне виховання може здійснюватися лише в повних сім'ях, в яких є і батько, і мати з їх несхожими взаємодоповнюючими і однаково необхідними функціями.

  Таке виховання є не самоціллю, а органічною частиною більшого — а саме, цілісного світогляду, в який сім'я вписана як одна з найважливіших частин. Втрата віри в Бога, випадання зі своєї соціальної ніші (як, наприклад, відхід селянина на заробітки в місто або виїзд за рубіж), родинна катастрофа (залишення чоловіком сім'ї) ведуть до краху, без малого, Всесвіту. Людина втрачається, перестає розуміти що відбувається, навколишній світ стає незрозумілим і агресивним хаосом, а сама людина, не знаходячи собі місця на світі, що змінився, перетворюється на духовного бомжа, в приблуду без всяких моральних орієнтирів. Цими духовними бомжами на сьогоднішній день і є безліч наших співвітчизників, можливо, і ми самі.

  Отримання відчуття цілісності, повернення до благого бачення світу як космосу, а не хаосу, покірлива і радісна праця людини на своєму маленькому місці при відчутті всеєдинства неможливі без реанімації сім'ї — не лише як малій Церкві, але і як місця існування. Сім'я для людини — це вода для риби і повітря для птиці.Все, що гріє і живить нас в житті, гріє саме сімейністю. Добрі друзі і сердечна розмова за чаєм — це промінець родинного життя. Материнське слово або батьківський приклад — це скарб, понесений з дитинства в доросле життя. Улюблений прихід або монастир, що уразив благодатністю богослужіння, — це теж сім'ї, оскільки і Церква — сім'я, і всі ми у Христі один для одного — брати і сестри.

  Тепер з висоти теоретичного польоту належить опуститися в мінливу гущавину конкретних життєвих ситуацій, з тим щоб лікувати, направляти, жаліти, підказувати. Це заняття всієї багатотисячної армії духівництва і всіх тих, хто волею Божою поставлений в начальницьке і впливове на людські долі положення.

  Українською перекладено за матеріалами сайту Отрок


  Джерело: Сайт ХРАМУ ВСІХ УКРАЇНСЬКИХ СВЯТИХ і Львівського молодіжного православного братства "Нев'янучий цвіт"
  • Переглядів: 2580
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com