Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Скільки Вам років?
  до 13
  14-17
  18-23
  24-29
  30-39
  40-50
  більше 50
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Православне розуміння екуменізму

  Питання про характер шуканої в екуменізмі єдності християн не є на перший погляд великою проблемою. Проте якщо з православної точки зору він і може бути описаний сповна однозначно, то ця очевидність ставиться - часом досить рішуче - під сумнів самим ходом історичного розвитку екуменізму. Православ'я не може мислити передбачувану екуменізмом єдність християн інакше як тільки на грунті чисто церковному, для якого всі інші, приходящі моменти дійсного і можливого християнського солідарітету є лише елементами зовнішніми, психологічними, такими, що не мають прямого і принципового відношення до справжньої єдності.

  Такими приходящими моментами, наскільки б важливими вони не були самі по собі, є, наприклад, питання культурного, політичного, соціального, міжнародного, економічного життя сучасного людства. Вся ця проблематика, будучи однією з турбот християн і церков і будучи одним з важливих об'єктів вивчення в екуменічному русі, проте не належить до питання екуменічного в його початковій, еклезіологічній суті. Досягнення християнами, общинами і церквами єдності поглядів і дій в цих "горизонталістських" сферах життя, хоча і служило б одним з чинників, що визначають необхідну психологічну сумісність християн і що створюють передумови до відвертішого і об'єктивнішого вивчення і вирішення самої екуменічної проблеми, само по собі не може розглядатися як єдність екуменічна в православному його розумінні.

  Це твердження має потребу, мабуть, в постійному повторенні, бо існує сповна реальна тенденція в окремих екуменічних кругах не лише поставити зовнішню секулярну єдність християн на перший план, але і зробити його чи не основною метою сучасного екуменічного руху. При цьому, природно, виникає велика небезпека поступового ухилення екуменізму від головної мети християнства - вічного спасіння людини. Не менш важливою характеристикою православного екуменізму є вимога ним певної духовної основи, на якій і виходячи з якої повинне творитися шукане всехристиянське єднання. Безумовно, ця сторона є глибокою і об'ємною для вивчення проблемою. Тут тому ми обмежимося лише вказівкою на сам факт існування в православному аскетичному богослів'ї певних вимог до духовного життя, щоб вона дійсно могла вести християнина по шляху життя, а не смерті.

  На екуменічних форумах при великій різноманітності представлених на них традицій в сповіданні віри, благочесті, богослужіннях і всій церковній практиці питання про духовну автентичність Христу цих зустрічей і їх результатів набуває глибоко принципового значення. Далеко не завжди і не скрізь на християнських зборах можна передбачати і бачити єдність християн в Дусі Святому. Апріорне ж - пануюче в протестантському екуменічному середовищі - переконання у присутності Духа Святого у всіх екуменічних зустрічах: ділових, богослужебних і молитовних, включаючи і найекстравагантніші, модерністські, - не може не викликати критичну оцінку з боку православних. Таким чином, екуменізм в православному його розумінні, маючи загальну для всіх християнських конфесій, що беруть участь в екуменічному русі, мета - єдність християн, в той же час не може прийняти яких-небудь невизначених, компромісних або тим більше внехристиянських інтерпретацій самого характеру цієї єдності. Ні секулярна основа горизонталістського виміру, ні екзальтований містицизм, що захоплює часом глибоко і сильно цілі міжхристиянські збори, не можуть розглядатися як позитивні ознаки, як необхідні компоненти або як гаранти зростання і розвитку екуменічної єдності християн.

  Православний екуменізм, таким чином, передбачає можливість справжньої єдності християнських церков лише за умови єдності віри, єдності основ духовного життя, єдності принципів церковного устрою, єдність Священного Передання - тобто всього того, що в своїх головних межах характеризує Церкву Бога живого (1 Тим. 3, 15). Термін "кафолічность", таким чином, в Православ'ї має виключно еклезіологічний вміст, виражаючи онтологічну єдність Церкви. Цим він принципово відрізняється від тих визначень єдності Церкви, які мали місце до теперішнього часу в екуменічному богослів'ї протестантської більшості і які вказували лише на окремі, переважно зовнішні, сторони цієї єдності.

  Отже, кажучи про Церкву, єдність християн яка мислиться Православ'ям як кінцева мета екуменічного руху, необхідно відзначити наступні положення: 1) Такою Церквою не є всі християнські церкви і общини, узяті разом, бо не кількість окремих церков визначає повноту і єдність Церкви, але відповідність будь-якій Помісній Церкві істині древньоцерковного Передання.
  Істина може бути і в одній Церкві. І в цьому випадку вона є тією Єдиною, Святою, Кафоличною і Апостольською Церквою, в залученні до якої можуть знайти справжню єдність і всі інші християнські церкви.
  2) Єдність Церкви - це її кафолічность. Але кафолічность не є організована співдружність Церков, fellowship, федерація. Не описується кафолічность і поняттям "Консиліарна співдружність", як що не має чіткого змістовного визначення і що відображає швидше зовнішні межі соборності, ніж її онтологічний сенс.

  Кафолічность, або соборність, - це цілісність всього тіла Церкви, що зберігається єдністю духовним, віровчительним, сакраментальним, повчальним, інституційним і одержуючим свою повноту і остаточність в єдності Чаші Господньої.

  О. І. Осіпов, професор МДА


  Джерело: hram.lviv.ua
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com