Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Коли Ти святкуєш Жіночий день?
  у Неділю жінок-мироносиць
  8 березня
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Січень 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Як православному ставитися до йоги?

  Індійська йога відома на Заході вже багато десятиліть, а в Америці вона дала початок особливо багатьом культам, а також популярній формі фізичної терапії, цілі якої імовірно далекі від релігії. Майже двадцять років тому французький чернець-бенедиктинець написав про свій досвід перетворення йоги в "християнське" учення; наступні описи узяті з його книги.

  Індійська йога — учення, що рекомендує досить аскетичний, підлеглий дисципліні спосіб життя, — полягає в управлінні диханням і в певних фізичних позах, які приводять до стану розслаблення, сприяючого медитації, при якій зазвичай застосовується мантра, або священний вислів, який допомагає зосередитися. Суть йоги не в самій дисципліні, а в медитації, яка є її метою. Автор має рацію, кажучи: "Цілі індійської йоги — духовні. Можна прирівняти до зради забуття цього і збереження лише фізичної сторони цього духовного учення, коли люди бачать в ній лише засіб досягнення тілесного здоров'я і краси" (стор. 54). До цього потрібно додати, що людина, яка займається йогою лише ради тілесного здоров'я, вже готує себе до певних духовних переконань і навіть переживань, про які вона, поза сумнівом, і не здогадується; про це ми скажемо детальніше згодом.

  Той же автор продовжує: "Мистецтво йоги полягає в тому, щоб занурити себе в повну безмовність, відкинути від себе всі думки і ілюзії, відкинути і забути все, окрім однієї істини: дійсна суть людини — божественна; вона є бог, про решту можна лише мовчати" (стор. 63).

  Зрозуміло, ця ідея не християнська, а язичеська, але мета "християнської йоги" — використовувати прийоми йоги для зовсім інших духовних цілей, для "християнської" медитації. Мета йогівських прийомів, з цієї точки зору, зробити людину релаксованою, задоволеною, недумаючою і пасивною, тобто сприйнятливою до духовних ідей і вражень. "Як тільки ви прийняли позу, ви відчуваєте, як ваше тіло розслабляється, і вас наповнює відчуття загального добробуту" (стор. 158). Вправи приводять до "надзвичайного відчуття спокою" (стор. 6). "Почнемо з того, що людина відчуває загальне розслаблення, її охоплює прекрасне самопочуття, ейфорія (блаженство), яка повинна і яка справді зберігається на довгий час. Якщо наші нерви напружені і натягнуті до межі, вправа дасть їм спокій, і втому як рукою зніме" (стор. 49).

  "Мета всіх його (йога) зусиль — змусити замовкнути в собі думаючий початок, закриваючи очі на всякого роду спокуси" (стор. 56). Ейфорію, яку приносить йога, "можна з повним правом назвати "станом повного здоров'я", яке дозволяє нам робити більше і краще на людському рівні, — спершу, а потім і на християнському, релігійному, духовному рівні. Найбільш відповідне слово для цього стану — задоволеність, що заповнює тіло і душу і що привертає нас...до духовного життя" (стор. 31). Це може змінити всю особистість людини: "Хатха-йога благотворно впливає на характер. Одна людина після декількох тижнів вправ призналася, що сама себе не взнає і що всі помічають зміну в її поведінці і реакціях. Вона стала м'якшою і розуміючою.

  Вона спокійно відноситься до подій і переживань. Вона задоволена... Вся її особистість зазнала зміну, і вона сам відчуває, як вона зміцнюється і розкривається, а з цього виникає майже безперервний стан ейфорії, або задоволеності" (стор. 50).

  "З кожним днем вправи, та і вся аскетична дисципліна моєї йоги додає легкості, з якою благодать Христа притікає до мене. Я відчуваю, як зростає мій голод по відношенню до Бога, і моє жадання праведності, і моє бажання бути християнином в повному розумінні цього слова" (стор. 11).

  Будь-хто, розуміючий природу спокуси, або духовної помилки, взнає в цьому описі "християнської йоги" точні характеристики тих, хто духовно збився з дороги — або у бік язичеських релігійних дослідів, або у бік сектантських "християнських" дослідів. Те ж прагнення до "святих і божественних відчуттів", та ж відвертість і готовність бути "захопленим" якимсь духом, ті ж пошуки не Бога, а "духовних втіх", те ж самоодурманювання, яке помилково береться за "стан благодаті", та ж неймовірна легкість, з якою людина стає "споглядальником" або "містиком", ті ж "містичні одкровення" і псевдодуховні стани. Це загальні характерні ознаки тих, хто впав саме в цей стан духовної помилки.

  Так, наприклад, медитуючи на тему різдвяної меси, він починає бачити Немовлятко поруч Його Матері. "Я вдивляюся, і більше нічого. Картини, ідеї (асоціації ідей: Спаситель — Цар — Світло — Сяяння — Пастир — Немовля — і знову Світло) приходять одна за одною, проходять повз... Всі ці шматочки священної головоломки, узяті в цілому, народжують в мені одну ідею... безмовне бачення всього таїнства Різдва"(стр. 161–162).

  Кожен, хто хоч трохи знайомий з православною духовною дисципліною, побачив, що цей гідний жалості "християнський йог" вмудрився попасти в пастку, розставлену одним з дрібних бісів, що очікують таких шукачів "духовних переживань": він навіть не бачив "Ангела світла", а лише дав волю своїм власним "релігійним фантазіям", породженням серця і духу, абсолютно не підготовлених до духовної боротьби і до бісівських спокус. Подібна "медитація" в наші дні практикується в цілому ряду католицьких монастирів і обителей.

  Той факт, що в кінці книги поміщена стаття перекладача "Добротолюбія" на французьку мову з додатком витримок з "Добротолюбія", тільки показує прірву, що відокремлює цих дилетантів від дійсної духовності Православ'я, яка абсолютно недоступна сучасним "мудрецям", що розучилися розуміти її мову. Достатнім доказом некомпетентності автора в розумінні "Добротолюбія" є те, що він називає "сердечною молитвою" (у православних традиціях вона є найвищою молитвою, якою сподобляються лише дуже небагато після довгих років аскетичної боротьби і школи упокорювання в істинно богоносного старця) простий трюк: вимовлення складів в унісон з серцебиттям (стор. 196).

  Глава з книги "Православ'я і релігія майбутнього"


  Джерело: Сайт ХРАМУ ВСІХ УКРАЇНСЬКИХ СВЯТИХ і Львівського молодіжного православного братства "Нев'янучий цвіт"
  • Переглядів: 3151
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com