Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Коли Ти святкуєш Жіночий день?
  у Неділю жінок-мироносиць
  8 березня
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Святий отець наш Василій Великий

  "Ти всіх Святих зібрав чесноти, Отче наш Василіє, Мойсеєву покору й Іліїну ревність, Петрове визнання і Іоанове боголовіє, і як Павло ти безнастанно взивав".
  (Стиховня вечірні Василія)


  Святий отець наш Василій ВеликийДня 14 січня наша Церква святкує пам'ять смерті одного з найбільших і найвизначніших Отців Церкви, учителів віри й монаших законодавців, св. Отця нашого Василія Великого, архиєпископа Кесарії Каппадокійської в Малій Азії (329-379). Він не тільки аристократ з походження, але й аристократ духа, характеру, науки і святості. Печать його глибокої віри, геройської любові Бога і ближнього спочиває на цілій Христовій Церкві, на монашому житті Православ'я й нашого народу.
  Перша знамення ціха св. Василія як архипастиря це безстрашність у визнаванні й обороні св. віри. В його часах єретики-аріани люто переслідували правдивих визнавців Христа. Цісар Валєнс (364-379), хрещений аріанським єпископом, став завзятим апостолом аріанізму. Серед нелюдських і жорстоких гонінь єпископів і вірних одинокий Василій важився ставити чоло самому цісареві. Історики записали нам зустріч св. Василія з Модестом, префектом преторії. Як Валєнс, так і він запеклий аріанин. Він казав спалити з кораблем 88 священиків. Модест кличе до себе св. Василія і приймає його гордо і зухвало. Він навіть не дає йому титула єпископа. Говорить до св. Василія з криком і грозить йому вигнанням, конфіскацією майна, муками і смертю. На всі ті страшні погорози св. Василій спокійно відповідає: "Грози мені чим іншим, бо ніяка з тих кар мене не зворушує". Модест відтак звітує цісареві Валєнсу про свою розмову з Василієм і каже: "Пане, єпископ нас переміг. Він вищий понад усякі погрози і не дасться захитати ніякими переконуваннями". І цісар полишив св. Василія у спокої.
  Любов св. Василія, ще одна його ціха, завжди була готова помогти приятелям і ворогам, завжди чуйна, прозорлива й усіх обіймаюча. Для бідних, старих, хворих, опущених, сиріт і вдовиць він будує великі добродійні заведення, що творили наче осібне місто коло Кесарії і від його імені дістали назву Василіяди.
  Свої великі таланти, знання, сили і здоров'я він жертвує для добра своїх овечок. Він усякими способами боронить своє стадо перед наступами аріанізму.
  Св. Єфрем Сирин оповідає, що коли прийшов до Кесарії відвідати св. Василія і зайшов до церкви, де він проповідував, то бачив білого голуба на рамені св. Василія. І тоді св. Єфрем закликав: "Великий Ти, Боже, у своїй правді. Василій - це вогенний стовп і його устами говорить Святий Дух".
  Також св. Василій полишив по собі велику духовну спадщину з творів догматичних, моральних, аскетичних, полемічних, пояснення св. Письма і 366 листів.
  Друга ділянка праці, в якій св. Василій показався великим і заблищав як незрівняний організатор і законодавець - це монаше життя. Св. Феодор Студит (759-826) називає св. Василія "батьком грецького чернецтва й найпершим з усіх Отців". Його монаші правила знав і ними користався батько західного монашества св. Бенедикт (480-543). Св. Василій поручає устав, згідно з яким з'явилося спільне монаше життя.
  Своїми правилами св. Василій ставить тривкі основи під спільне життя у монастирях, також основоположником цього був св. Пахомій (†347).
  З приходом християнсткої віри на наші українські землі і в нас появляється практика монашого життя. Його основники це два великі подвижники й сини нашого народу: св. Антоній (†1073) і св. Феодосій (†1074) Печерські.
  Довідка
  Аріанство — одна з ранніх течій християнства.

  Назва — від імені священика з м. Александрії Арія (256—†336). Заперечуючи церковне вчення про єдину суть Трійці, аріанці твердили, що Христос — Син Божий — нижчий за Бога-Отця. На Нікейському соборі 325 аріанство було визнане за єресь і остаточно засуджене християнською церквою 381.

  Найбільше поширилось аріанство в 4 ст. на Півдні Римської імперії, а також серед германських племен

  Пам'ять - 14 січня.

  Тропар, величання, кондак святителю Василію Великому

  (За матеріалами Вікіпедії)
  • Переглядів: 3466
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com