Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Скільки Вам років?
  до 13
  14-17
  18-23
  24-29
  30-39
  40-50
  більше 50
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Чому у православних не "все по Біблії"?

  Незрідка можна почути докори в адресу православних, ніби у них багато що протирічить Священному Писанню християн — Біблії. Наприклад, вони моляться Богородиці і святим, а не одному лише Богові, а також почитають ікони і називають священиків «отцями», хоча Біблія забороняє це робити. Вони виконують безліч обрядів, про які в Біблії начебто немає ні слова. Що ж це означає: православні відмовилися від Біблії, замінивши її власними винаходами, які вони називають «Переданням»? Давайте розважимо.


  Очі, руки і ноги


  Але перш, ніж звертатися до православних, давайте поглянемо на всіх християн взагалі. Чи багато серед них людей з виколотими очима і відрубаними руками і ногами? Небагато, причому вони не самі зробили себе інвалідами. Адже Христос ясно вимагає в Євангелії: якщо тебе спокушає око, рука або нога, потрібно позбавитися від цієї частини тіла, тому що краще тобі покаліченому увійти до життя, ніж з двома руками йти в геєну, у вогонь непогасний (Мк 9:43-48). Якщо розуміти ці слова буквально, вивід залишається лише один: поглянув на щось непристойне — виколи собі око; пішов, куди не треба, — негайно відрубай ногу. Звичайно, в житті кожної людини таке буває не одного разу, і буквально виконати це немає жодної можливості.

  Отже нам варто задуматися — який сенс стоїть за цими яскравими словами, що запам'ятовуються, чому хоче навчити нас Христос? Мабуть, тому, що в боротьбі з гріхом не слід себе жаліти, і на шляху до Бога не обійтися без самообмежень, деколи дуже болісних і неприємних.

  Всім очевидно, що в Біблії немало таких місць, які неможливо прийняти як безпосереднє керівництво до дії у всіх випадках життя, — адже Біблія не інструкція по пожежній безпеці, якою потрібно слідувати у відповідній обстановці без роздумів і коливань. Ні, вона, швидше, вибудовує для людини якісь основні цінності і пріоритети, які можуть по-різному втілюватися в її повсякденному житті, і тут вже їй самій доводиться багато що вирішувати для себе.

  Богородиця і святі


  Головною новиною, яку принесла в світ Біблія, була звістка про Єдиного Бога. Язичники могли пам'ятати про Творця світу, але вважали за краще мати справу не з Ним, а з багаточисельними божествами, кожне з яких завідувало якоюсь певною сферою життя: цьому треба молитися про урожай, тому — про військову перемогу, а он тій — в разі зубного болю. Саме до такого світу були звернені слова першої заповіді: Я Господь, Бог твій. Нехай не буде у тебе інших богів окрім Мене (Вих. 20:2-3). Але що ж ми бачимо у православних — знову многобожжя? Моляться не лише Богові, але і святим, особливо Богородиці? Просять їх про допомогу, немов би забувши про Творця? Давайте вслухаємося: як і про що просять святих православні? Чи говорять вони ним: «Такий-то, як пан над урожаєм або зубним болем, наділи мене своїми дарами»? Ні, вони звертаються до них зі словами: «моли Бога за нас».

  Всі християни, та і не тільки вони, час від часу просять інших про молитовну підтримку, тому що розуміють: людині важко одній чувати перед Богом, їй потрібна допомога побратимів по вірі, їх спільна молитва володіє величезною силою. Саме про таку допомогу і підтримку православні просять своїх старших братів і сестер, які вже закінчили свою життєву дорогу і предстоять перед Господом. Адже ми віримо, що у Бога всі живі. Не випадково ще в Старому Завіті Господь, звертаючись до людей, називав Себе «Богом Аврама, Ісаака і Якова» — перших святих Своєї Церкви. Він міг би сказати про Себе: «Я Вічний, Я Творець неба і землі» — і багато різного, багато що іншого. Але Він вважав за краще говорити про Себе у зв'язку зі святими, в житті яких і розкривалося уявлення про Єдиного Бога.

  Один з візантійських імператорів активно опирався шануванню Богородиці. Одного дня він навів своїм наближеним такий приклад: показав їм гаманець із золотом і запитав, чи дорого той коштує. «Зрозуміло, дорого», — відповіли придворні. Тоді він висипав з нього золоті монети і знову поставив те ж питання. «Тепер нічого не коштує», — відповіли вони. «Так і Марія, — напучував він їх, — доки носила в чреві Христа, була гідна шанування, тепер же нічим не відрізняється від інших жінок». Невже не відрізняється? Євангеліє з цим не згідно. Досить прочитати першу главу від Луки, щоб побачити: з Марією шанобливо розмовляв архангел Гавриїл, а мати Іоана Хрестителя Єлизавета називала Її «блаженною серед жінок».

  Але і цього мало — Сама Марія, що отримала Духа Святого, зрозуміла, що це шанування залишиться з нею назавжди: побачив Він упокорювання раби Своєї, бо віднині ублажатимуть мене всі роди; створив мені велич Сильний, і святе ім'я Його (Лк 1:48-49). Власне, саме у такому вигляді Її шанування і донині існує у православних — практично тими ж словами вони звеличують Діву з Назарета і зараз.

  Мощі, ікони


  Звичайно, правильно, що ікона або мощі, або будь-який інший матеріальний предмет (хрестик, освячена вода, просфора) можуть стати справжнім ідолом, предметом поклоніння, який нібито сам по собі зціляє людину. Це вже явно порушує біблейську заповідь — але ж і Православ'я такий підхід вважає магічним і однозначно його засуджує. Проте, Церква у тому числі покликана освятити і перетворити цей світ, тому вона ніколи не стане вирушати в «область чистого духу», відмовлятися від обрядів, освячених предметів — тобто від матеріального світу. Ні, вона приймає і перетворює людину в її цілісності, з душею і тілом, про що і свідчить шанування мощів і ікон. І шанування тут відрізняється від поклоніння, яке належить лише Богові.

  Безліч отців


  Христос, здавалося б, ясно сказав учням: отцем собі не називайте нікого на землі, бо один у вас Отець, Який на небесах (Мф 23:9). Але чому ж у православних лише і чутно: «отче такий-то»? Це ж явне протиріччя! Почнемо з того, що протиріччя це зустрічається вже усередині Нового Заповіту. Апостол Павло в 4-ій главі Римлянам неодноразово називає «отцем віруючих» Аврама, але мало того: він категорично наполягає, що сам є отцем по відношенню до тим, кого він обернув до віри! Біблія ніяк не містить якесь зведення універсальних правил поведінки, дотримання якої і буде «християнським життям». Ні — вона закликає нас до змін в серцях, до дорослішання і самостійності, вказуючи головні орієнтири і обмеження і надаючи свободу в останньому. Православне Передання пропонує нам досвід двохтисячолітнього осмислення і обмірковування кожної біблейської цитати.

  І перш, ніж відкидати його, варто до нього приглянутися поуважніше. Адже сповна може бути, що, приглянувшись, ви захочете не відкинути його, а прийняти.


  Українською перекладено за матеріалами сайту ФОМА

  Джерело: Сайт ХРАМУ ВСІХ УКРАЇНСЬКИХ СВЯТИХ і Львівського молодіжного православного братства "Нев'янучий цвіт"
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com