Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Про Пилипівку (Різдвяний піст)
  Починається Різдвяний Піст: як правильно постувати? Початок…
 • Про святкування Хелловіну
  Більшість бравих шанувальників цього «не святого свята» навіть не…
 • Православний церковний календар вересень 2022
  Православний церковний календар на вересень 2022 року Божого…
 • Анонс: молодіжні зустрічі в Ново-Афонському монастирі м.Львова
  Запрошуємо всіх бажаючих на цикл лекцій з релігієзнавства та…
 • Популярне
  Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
  Опитування
  Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
  так
  ні
  святкую день Валентина
  а що це за свято?
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Лютий 2023    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
   
  Грудень 2022 (1)
  Листопад 2022 (1)
  Жовтень 2022 (1)
  Вересень 2022 (4)
  Серпень 2022 (2)
  Липень 2022 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Про текст Святої Літургії

  Таїнство Євхаристії встановлене Господом нашим Ісусом Христом на останній Тайній Вечері, звернене до вірних усіх часів і народів. Зберігаючи таїнственний зміст Євхаристії, Свята Апостольська Православна Церква завжди намагалася сприяти його осягненню культурами різних епох і національних традицій через текст Святої Літургії. На відміну від Західної Церкви римо-католицької традиції, Православна Церква візантійської традиції благословила до богослужбового вжитку два різні чини Святої Літургії, упорядковані на основі Літургії апостола Якова не раніше IV ст.:Літургії святого Василія Великого та святого Іоана Золотоустого, а пізніше також Літургію Ранішосвячених Дарів, упорядкування якої передання приписує святителеві Григорію Двоєслову.

  Від найдавніших часів практикується переклад тексту Святої Літургії візантійського обряду національними мовами: вірменською, грузинською, коптською, сирійською. Святі рівноапостольні Кирило і Мефодій, учителі Cлов’ян, та їхні учні здійснили переклад Святої Літургії старослов’янською мовою, розробленою ними з місійною метою для розуміння відправи Таїнства слов’янськими народами, позбавленими на той час власного письма і книжкової мови. Універсальний характер старослов’янської мови робив її однаково зрозумілою, але й однаково далекою для різних народів, що прийняли візантійський обряд.

  Тож у міру інкультурації православ’я в життя болгар, македонців, сербів, українців, білорусів, росіян, а протягом певного часу також румунів ці народи виробили різні мовні редакції тексту Святої Літургії. Крім того, текст Святої Літургії протягом ІV-ХVІІ ст. зазнав певних змін і в Східних Церквах з грецькою мовою богослужіння: Константинопольській, Олександрійській, Антіохійській, Єрусалимській. Тому існують видимі різниці поміж церковнослов’янськими перекладами Святої Літургії, що поширювалися в Київській митрополії протягом X-XVII ст. Після ж підпорядкування Київської митрополії Московському патріархату 1686 р. українські церковні книги були витіснені книгами московського друку, істотно зміненими в редакції синодального періоду.

  Відновлення Автокефальної Української Православної Церкви та відродження автентичної візантійсько-української богослужбової традиції набуло в XX ст. різних канонічних форм. Але всі вони були пов’язані з намаганням відновити штучно перерваний природній розвиток українського православ’я, використовуючи новітній досвід служіння Христової Церкви в світі. Поряд з церковнослов’янською мовою, поступово витісняючи її, входить до богослужбового вжитку сучасна українська літературна мова.

  Унормування української богослужбової мови виявилося, однак, вельми непростим з огляду на чужинецьке панування в Україні, встановлення большевицького богоборницького режиму та вироблення різних лінгвістичних шкіл у підсовєцькій Україні та в діаспорі. До видань Української Автокефальної Православної Церкви в Україні (1921-1929) додалися україномовні богослужбові книги Польської Православної Церкви (1926-1944), Українських Православних Церков у країнах поселення (1947-1998). Відновлення Української Автокефальної Православної Церкви в Україні, спершу короткочасне (1942-1944), а потім і більш тривале (1989-1998) принесли нові спроби перекладів богослужбових текстів. Почала запроваджувати українську мову в богослужіння та здійснювати власні богослужбові видання Українська Православна Церква Київського Патріархату (1992-1998)

  Крім того, кілька тисяч православних парафій в Україні досі зберігають належність до чужоземної Московської Патріархії та відповідно візантійсько-російський обряд і виконані в його традиції переклади русифікованою церковнослов’янською мовою. Після літургійної реформи, започаткованої II Ватиканським собором Католицької Церкви, українські греко-католики створили власні переклади церковних книг сучасною українською літературною мовою, зіперті на богослужбову традицію Української Греко-Католицької Церкви. Ці книги через брак власних видань також почали подекуди використовуватися в православних парафіях.

  За матеріалами "Української Автокефалії
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com